Wiadomości z Zabrza

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził wczoraj Zabytkową Kopalnię Guido

  • Dodano: 2020-09-04 13:30

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził wczoraj Zabytkową Kopalnię Guido. W wystąpieniu premier podkreślił dobrą współpracę samorządu województwa i miasta. Zaprosił też do odwiedzenia Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Premier odwiedził wczoraj Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, która wraz z kopalnią Królowa Luiza i Główną Kluczową Sztolnią Dziedziczną stanowi pomnik historii Zabrze – zespół zabytkowych kopalni węgla kamiennego.

- To właśnie w takich miejscach bije serce Śląska. Ale co istotne, tutaj widać przede wszystkim przeogromny wysiłek pokoleń polskich górników, którzy potrafili stworzyć pod ziemią prawdziwe cuda kultury i inżynierii. Dziś wykuwa się tu przyszłość regionu - mówił Mateusz Morawiecki. - W Zabytkowej Kopalni Guido wydobywano niegdyś węgiel. A dziś kopalnia – jako instytucja kultury i ośrodek turystyczny – jest prawdziwym diamentem ziemi śląskiej. Obiekt staje się modelowym przykładem nowoczesnej rewitalizacji obiektów poprzemysłowych. Synteza wielu funkcji – turystycznej, edukacyjnej, naukowej i rozrywkowej – jest kluczem do sukcesu - dodał.

W wystąpieniu premier podkreślił dobrą współpracę samorządu województwa i miasta.

- Zwiedzający kopalnię są wysyłani w przeszłość, ale takie miejsca przenoszą ofertę polskich muzeów w przyszłość. Nikt nie wychodzi stąd obojętny. Kreatywność jest w turystyce skarbem, którego nie da się kupić. Musimy wspierać takie miejsca, jak ta kopalnia - duma Zabrza, które wyznaczają jeden z kierunków przyszłej transformacji gospodarczej całego Śląska. Jest to też bardzo dobry przykład współpracy samorządu Zabrza z samorządem wojewódzkim i rządem centralnym - mówił premier.

Jak dodał, w regionie realizowany jest duży projekt inwestycyjny, w ramach którego 4 mln zł dofinansowania zostało przyznane Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zaprosił też do odwiedzenia muzeum.

- Tutaj wspólnie realizujemy duży program inwestycyjny. Dlatego z satysfakcją podpisałem decyzję o przekazaniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwoty 4 milionów złotych z przeznaczeniem na realizację prac remontowych, konserwatorskich i związanych z zagospodarowaniem terenu Kopalni Guido - mówił Mateusz Morawiecki. - Zachęcam wszystkich, by tu zajrzeli. To bardzo ciekawe miejsce dla osób, które chciałyby zapoznać się z pracą górników z przeszłości i z czasów współczesnych. Z pewnością każdy odwiedzający doceni wielki wkład Śląska w historię i rozwój Polski - dodał.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • boluś

    I niy wkopali BANKSTERA ? ? Za grzebanie resztek górnictwa ? Melepety!/ to cuś w permamyntnym zwisie/. Związkowcy? Górniczy?

  • Daniel

    Szkoda że Pani prezydent nie wzięła premiera na spacer po zabytkowym osiedlu Zandka .Moze też znalazlyby się pieniądze na modernizację wysypiska :)Ech szkoda że nie zawitał w środku lata

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.