Wiadomości z Zabrza

Pożar w Sylwestra: Spalił się dach gmachu przy ul. Szybowej. Obiekt wyłączono z użytkowani

  • Dodano: 2022-01-01 13:30

W piątek, 31 grudnia, w jednym z mieszkań przy ulicy Szybowej w Zabrzu doszło do tragicznego pożaru. Zamiast świętowania nadchodzącego roku zabrzanie walczyli z żywiołem.

Pożar przy ul. Szybowej

Jak informuje st. kpt. Wojciech Strugacz, oficer prasowy Komedy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, o godzinie 17:50 zabrzańscy strażacy otrzymali informację o pożarze dachu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ulicy Szybowej 5A. Na miejsce zadysponowano 6 zastępów Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Zabrza. Przyjechał także inspektor nadzoru budowlanego.

Żywioł szalał. Jeszcze przed przybyciem strażaków z palącego się budynku ewakuowały się 24 osoby. Kiedy strażacy dotarli na miejsce zdarzenia, potwierdzili, że pożar objął znaczną część dachu. Strażacy przystąpili do gaszenia pożaru.

- Strażacy podali trzy prądy wody w natarciu na palący się dach (po drabinie mechanicznej i 2 po klatkach schodowych). Równocześnie dowódca poprosił o zadysponowanie autobusu dla lokatorów, którzy mieli możliwość schronienia się przed zimnem na czas akcji gaśniczej – informuje st. kpt. Wojciech Strugacz.

Budynek został wyłączony z użytkowania

Spaliło się ok. 230 m2 dachu, a akcja gaśnicza trwała prawie cztery godziny. Uczestniczyło w niej 31 ratowników z JRG Zabrze oraz OSP Mikulczyce, Grzybowice, Makoszowy. Pożar udało się opanować stosunkowo szybko i nie rozprzestrzenił się na całej powierzchni dachu, ani na część mieszkalną znajdującą się poniżej poddasza. Po zakończeniu akcji gaśniczej strażacy przystąpili do przeszukania pogorzeliska, a następnie do rozbiórki spalonego dachu.

Niestety, uszkodzenia budynku są poważne. Przedstawiciele Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z Zabrza dokonali oględzin obiektu i zdecydowali, że musi on zostać wyłączony z użytkowania. Mieszkańcy nie mogli zatem wrócić do swoich mieszkań. Znaleźli schronienie u rodzin i bliskich.

Co było przyczyną pożaru? Tego jeszcze nie wiadomo.

Spalił się dach gmachu przy ul. Szybowej. Obiekt wyłączono z użytkowani/ fot. PSP w Zabrzu


Źródło: PSP w Zabrzu, red.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.