Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Potężny smog nad Zabrzem. Fatalna jakość powietrza w mieście!

 • Dodano: 2018-11-09 10:15

Jeśli nie musicie dziś opuszczać domu to lepiej podarujcie sobie spacery i zakupy na otwartej przestrzeni. Poziom pyłów zawieszonych, szczególnie PM10 został przekroczony o blisko 500 procent!

Czujniki Airly i WIOŚ nie pozostawiają wątpliwości – dziś od północy mamy do czynienia z poważnymi przekroczeniami dopuszczalnych norm jakości powietrza. Przed godziną 8:00 rano czujnik na ul. Wolności pokazał przekroczenie norm PM10 o ponad 468 proc. Równie duże przekroczenie dopuszczalnych poziomów pyłów PM2,5, czyli tych znacznie groźniejszych dla naszego układu oddechowego odnotowuje m.in. czujnik na ul. Jana Sobieskiego (stan na godz. 10:00 - 563 proc.).

O prawdopodobnym przekroczeniu norm pyłów zawieszonych Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska informował od wczesnych godzin porannych.

Przestrzegamy – mieszkańcy Zabrza, którzy nie muszą dziś opuszczać swoich domów lepiej, by w nich pozostali. Najbardziej narażeni na negatywne skutku smogu są seniorzy, osoby przewlekle chore (zwłaszcza cierpiące na schorzenia dróg oddechowych), a także dzieci i kobiety w ciąży. Pozostałe osoby, zwłaszcza długo przebywające na powietrzu, powinny zaopatrzyć się w dziś maski przeciwpyłowe z filtrem HEPA, który chroni przed wdychaniem pyłów PM10 i PM2,5.

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Paul-ekR

  Slask, a co za tym idzie powoli umiera...bez wegla i paliw stalychumrze szybciej lub wpadnie w nieodwracalna spiaczke, tak jak umieraja gornicze enklawy na calym swiecie. A nam jest zimno no i obiad trzeba na czyms ugotowac ...a wiec siegnijmy po plastyk z otwartych pojemnikow na osiedlach ...a czasem jakies zdrowsze kartony nam sie przytrafia...a jak zobaczysz nieprzyjacielskiego drona nad Twoim kominem no to go kijem stracisz. Mieszkalem 42 lata na Slasku i uczuciowo jestem z nim bardzo zwiazany, ale ja tam juz nie moge oddychac...i wielu moich znajomych tez zrezygnowalo z odwiedzin,tak ze €uro wydamy w innych zdrowszych miejscach na ziemi...a szkoda tylu slazakow wyjechalo za granice i odwiedzala Slask z powodu powiazan rodzinnych...Zapukajcie gdzie trzeba i poproscie o tania energie, moze wysluchaja...Bez zalu Paul-ekR

 • Jerzy

  I co na to wszystko pani Mania ??? czy szczyci się tylko tym że postawiła koleją fontannę ???? a może tym że rozdała nagrody po 20 zł uczniom i dała się przy tym 100 razy sfotografować Dopóty będziemy wąchali smród wysypisk i truli się dymem dopóki będziemy pozwalali rządzić ludziom dbającym wyłącznie o swoje własne interesy Gdzie są pani maniu pieniądze z UE na docieplenia budynków i podłączenie kopciuchów do ciepłowni ??? gdzie poszły ??? co zostało poszło na drony dla strazy miejskiej Odebrano im fotoradary to znalazł się kolejny sposób na dorabianie do kasy ( na pewno nie miasta)

 • Siwy dym z dworca

  No co Wy chcecie przecież ZPEC dostał nagrodę za ocieplenie elewacji swojej siedziby. Naprawdę szacun aż mnie z butów wyrwało i oddycha lepiej i trening wzmogłem od tego czasu na świeżym powietrzu w "mieście sportu ". Brawo wy! ! Jesteście wielcy oby więcej tak prestiżowych nagród

 • Yorg

  Co jest większe ? Smog, czy smród z wysypiska śmieci? Na smog macie aparaty pomiarowe a na smród ?

 • gaj

  Ludzie to czym mają się ogrzewać ludzie w domach. Wg was węglem źel drewnem też źle. Najlepiej jak by marzli. Ja też ogrzewam mieszkanie węglem i drewnem. Nie ukrywam że wolałbym mieć ogrzewanie z nitki lub ogrzewanie gazem. Ale nie mam ani jednego ani drugiego.

 • Lucus

  Miasto nic z tym nie robi więc jest jak jest

 • ewa

  Smog samochodowy, samolotowy czy kominowy co jest zdrowsze.

 • smutnomi

  Niech miasto dalej pozwala w nowych domach budować kominki, w których ludzie palą śmieci. Z komina śmierdzi, ale przecież nikt nie może udowodnić co tam było palone. Trujmy się dalej przez ludzką głupotę.

 • Zabrznin

  Oczywiście że można udowodnić. Kontrola dronem też może zostać przeprowadzona, ale przecież nikt nie będzie kapusiem... niestety jest to swego rodzaju przyzwalanie, czy też współudział w truciu i zwiększaniu smogu. Można napisać anonimowy list sąsiadowi z prośbą o zaprzestanie palenia szkodliwymi substancjami. Jeżeli takie prośby nie pomogą można z czystym sumieniem zgłosić.

 • AGA

  Głupotą jest pisanie durnych komentarzy.

 • abc

  Nojlepsza witamina to dym z komina,wieczorne dotlenianie organizmu,polecam kominoterapię dobrze robi na drogi oddechowe i na potencję.

 • Umieramy szybciej

  A ile budynków komunalnych zostało podpiętych do c.o. przez ostatnie 12 lat? A ile pojedynczych mieszkań komunalnych zostało przez ostatnie 12 lat podpiętych do c.o. ? Interesują mnie tylko liczby. Nie interesuje mnie to co być może będzie kiedyś zrobione zaznaczam

 • zbigu

  Kilka budynków na rok podłączają. Nieskoordynowane działania, drogie w realizacji i przynoszące mało efektów. W tym tempie skończą na Euro 2222. Najnowsza elektrociepłownia na Śląsku, a ostatnio na mieście widziałem wóz z węglem zaprzęgnięty w konia:) Porównanie z mojej dzielnicy - Rokitnica. Część podłączona pod ciepłownie w miarę ok, można wybrać się nawet na spacer zimą. Stefa gazy - okolice Krakowskiej i boczne uliczki z familokami - DRAMAT. Jeszcze gorzej w obniżeniu terenu przy Potoku Rokitnickim, kumulacja dymu z familoków i z domów z Gajdzikowych Górek osiadający w okolicach poczty. Ludzie się trują i chorują.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.