Wiadomości z Zabrza

Poniedziałkowe działania "Trzeźwość"

  • Dodano: 2021-06-15 08:15, aktualizacja: 2021-06-15 08:23

W poniedziałek rano rozpoczęły się działania "Trzeźwość" prowadzone przez policjantów zabrzańskiej drogówki. Na ulice naszego miasta zostały skierowane patrole, które prowadziły wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących. Na efekty nie trzeba było długo czekać jeden z zatrzymanych kierowców nie dość, że w organizmie miał ponad promil alkoholu, to był poszukiwany listem gończym w celu odbycia kary 1,5 roku pozbawienia wolności.

14 czerwca policjanci z zabrzańskiej drogówki zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Obydwaj siedli na motorowery pomimo tego, że wcześniej spożywali alkohol. Pierwsze z nich 21-latek, zatrzymany został na ulicy 3 Maja po godzinie 5.00. Przeprowadzone badanie wykazało, że w organizmie miał ponad pół promila alkoholu. Drugi z zatrzymanych to 45-letni mieszkaniec Zabrza, który jednośladem postanowią podróżować, mając w organizmie ponad promil alkoholu. Policjanci zatrzymali go na ulicy Opawskiej przed 8.00 rano. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna jest też poszukiwany listem gończym w celu odbycia kary jednego roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. 45-latek trafił już do policyjnego aresztu.

Podobna akcja odbyła się również w piątek, gdzie policjanci skupili się również na kierujących rowerami raz hulajnogami. W trakcie piątkowych działań policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych rowerzystów oraz dwie osoby, które pod wpływem alkoholu kierowały hulajnogami elektrycznymi.

Przypominamy - jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tys. zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również