Wiadomości z Zabrza

Ponad dwie trzecie reakcji po szczepieniu przeciw Covid-19 niezwiązane ze szczepionką

  • Dodano: 2022-01-19 09:00, aktualizacja: 2022-01-19 10:32

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda ocenili, że ponad dwie trzecie niepożądanych reakcji zgłaszanych po przyjęciu szczepionki przeciwko Covid-19, takich jak ból głowy czy zmęczenie, mogą wynikać z negatywnego nastawienia pacjenta do zabiegu, a nie z działania samego preparatu - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".

Na podstawie 12 badań klinicznych dotyczących reakcji na preparat przeciwko Covid-19 stwierdzono, że za około 76 proc. łagodnych niepożądanych reakcji po przyjęciu pierwszej dawki oraz 52 proc. po drugiej dawce odpowiada "efekt nocebo" - przeciwieństwo efektu placebo, wynikające najczęściej z negatywnego nastawienia pacjenta do terapii lub nieakceptowanego przez niego wyglądu leku.

W każdym z 12 przeanalizowanych badań wybranej grupie osób podano preparat z nieaktywnego roztworu soli. Uwzględniono łagodne reakcje poszczepienne, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, bezsenność czy biegunka; nie wzięto pod uwagę poważnych skutków ubocznych, np. tworzenia się zakrzepów krwi.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Harvarda pacjenci powinni być informowani o efekcie nocebo w kontekście możliwych efektów ubocznych przyjęcia preparatu przeciwko Covid-19. Jak przekonują, zmniejszyłoby to ich niepokój związany z zabiegiem.

"Informowanie pacjentów, że zabieg może mieć skutki uboczne podobne do terapii placebo w kontrolowanych badaniach klinicznych, faktycznie zmniejsza niepokój i sprawia, że pacjenci poświęcają chwilę na zastanowienie się nad możliwymi reakcjami" - zauważył autor badania Ted Kaptchuk. Dodał, że "konieczne są jednak dalsze badania.(PAP)

Komentarze (1)    dodaj »

  • Edward

    Coraz gorsze to dziennikarstwo. Jak to każdą unfomrajcą można manipulować. Brawo

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również