Wiadomości z Zabrza

Politechnika Śląska i Philips Polska podpisali umowę o współpracy

  • Dodano: 2017-03-14 09:30

W hotelu „Diament” w Zabrzu odbyło się wczoraj uroczyste spotkanie inaugurujące proces tworzenia Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Centrum powstanie w oparciu o projekt Assist Med Sport Silesia, który znalazł się na liście projektów kluczowych Województwa Śląskiego. Projekt, na kwotę 90 mln zł, realizowany będzie w ramach RPO 2014-2020.

W trakcie spotkania, które rozpoczęło się w Zabrzu wczoraj o godz. 11.00, została podpisana umowa pomiędzy Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, a firmą Philips Polska Sp. z o.o., która będzie partnerem strategicznym realizacji projektu. Firma Philips zadeklarowała wkład własny na poziomie 20 proc., na który złożą się nowoczesne technologie oraz środki pieniężne.

Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu to inicjatywa utworzenia centrum naukowo-badawczego stanowiącego zespół specjalistycznych laboratoriów. W ramach jego działalności prowadzone mają być prace naukowo-badawcze ukierunkowane na opracowanie nowych technologii i wyrobów medycznych.

W trakcie dzisiejszej uroczystości podpisany został również list intencyjny o współpracy pomiędzy Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz Nyenrode Business University w Breukelen. Umowę osobiście w imieniu najlepszego uniwersytetu ekonomicznego w Holandii podpisał rektor prof. dr Miša Džolijić. Celem tej inicjatywy jest nawiązanie długoterminowej współpracy pomiędzy w/w jednostkami w obszarze wsparcia biznesowego, aktywności dydaktycznej i badawczej z elementami zarządzania jednostkami służby zdrowia oraz prowadzenia projektów Bio-IT. W ramach tej inicjatywy przewiduje się przygotowanie i prowadzenie wspólnych studiów, wymianę studentów oraz wykładowców, a także rozwijanie aktywności związanej z efektywnym, nowoczesnym zarządzaniem jednostkami służby zdrowia.

W spotkaniu, zorganizowanym w hotelu "Diament", wzięli udział m.in.: przedstawiciele władz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z wice marszałkiem Kazimierzem Karolczakiem na czele, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przedstawiciele Politechniki Śląskiej, firmy Philips, Uniwersytetu w Breukelen oraz dyrektorzy szpitali zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego i dyrektorzy instytutów naukowo-badawczych prowadzących działalność badawczą w obszarze inżynierii biomedycznej.

Największą szansą rozwoju medycyny są innowacje zarówno ze sprzętem służącym do diagnostyki chorób, jak i technologiami służącymi efektynemu prowadzeniu pacjentów - stwierdził Reinier Schlatmann z Philips Central Eastern Europe. - Jesteśmy dumni, że możemy być partnerem tak ważnej instytucji i mieć wkład w rozwój polskich badań. Ich celem jest usprawnienie opieki nad pacjentem poprzez wdrażania nowoczesnych aplikacji służących do monitorowania jesgo stanu zdrowia i procesów leczniczych. Zależy nam na rozwoju współpracy polsko-holenderskiej, dzieki której mozliwy jest transfer know-how, co niewątpliwie jest ogromną wartością dla polskich studentów i młodych naukowców - dodał Schlamann.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.