Wiadomości z Zabrza

Podsłuchiwał policyjne częstotliwości - grozi mu do 2 lat więzienia

  • Dodano: 2019-12-12 13:45

Policjanci z zabrzańskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który posługiwał się urządzeniem podsłuchowym, uzyskując dostęp do korespondencji radiowej policjantów.45-latkowi został przedstawiony zarzut wykorzystania urządzenia w celu uzyskania informacji dla niego nieprzeznaczonej. Został już przesłuchany i przyznał się do zarzucanego czynu. Za podsłuchiwanie Policji grozi nawet do dwóch lat więzienia.

Mężczyźnie za podsłuchiwanie policji grozi do dwóch lat więzienia

W nocy z poniedziałku na wtorek na ulicy de Gaulle'a patrol ruchu drogowego zabrzańskiej komendy zatrzymał do kontroli samochód marki Ford. W trakcie kontroli pojazdu mundurowi znaleźli w nim radiostację, która ustawiona była na policyjne częstotliwości. Właścicielem urządzenia był 45-letni mieszkaniec Tarnowskich Gór. Przyznał stróżom prawa, że kupił je nie wiedząc, że jest nielegalne, a policyjnej korespondencji radiowej słuchał z ciekawości. Sprzęt został zatrzymany. 

Należy pamiętać, że podsłuchiwanie korespondencji radiowej prowadzonej przez Policję, pomimo zapewnień niektórych sprzedawców, nie jest bezkarne i trzeba mieć tego pełną świadomość. Osoba, która podsłuchuje służby w celu uzyskania informacji dla niego nie przeznaczonej lub posługuje się określonym urządzeniem podlega karze nawet dwóch lat więzienia.


Źródło: Redakcja / KMP Zabrze

Komentarze (8)    dodaj »

  • Kuba

    bzdura Art. 144 Prawa telekomunikacyjnego mówi wyraźnie Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru w przypadku słuchania transmisji służb usłyszanych informacji nie możemy nikomu ujawniać tylko zostawić to dla siebie lub zapomnieć

  • Bordo

    Bzdura!!! Można prowadzić nasłuch, nie można go wykorzystać oraz udostępniać osobom trzecim.

  • qrq

    i ktoś wie jak się to skonczyło >??

  • qrq

    i ktoś wie jak się to skonczyło >??

  • Niebezpiecznik

    Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru. Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r., Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz.1800) DZIAŁ VI, Rozdział 2, Art. 144. p. 1.

  • KUBA

    zgadza się szczególnie że po zdjęciach było widać że skonfiskowane urządzenie to skaner radiowy czyli urządzenie służące tylko do odbioru sygnału na którego używanie nie trzeba mieć pozwolenia więc mandat był bezpodstawny a ten artykuł na który się powołali policjanci i lubią się na niego powoływać dokładniej mówi o podłączaniu się do sieci telekomunikacyjnej w celu uzyskania informacji dla kogoś nieprzeznaczonej a w przypadku transmisji radiowych szczególnie tych analogowych nie ma mowy o żadnym podłączaniu się do sieci ponieważ radio pasywnie słyszy fale radiowe nadawane w jego zasięgu nie łącząc się z radiem z którego nadawano sygnał radiowy więc policjanci sami nagięli prawo wystawiając bezprawny mandat dodatkowo wprowadzili obywatela w błąd zmieniając interpretację artykułu prawnego w celu odniesienia korzyści pieniężnej z tytułu wystawienia mandatu

  • Polis

    Dokładnie to nie można nasłuchiwać służb na urządzaniach nadawczo/odbiorczych. Na odbiorczych ( tzw. skanerach) mozna ale tak aby inni nie mogli słuchać rozmowy np na słuchawkach. No i nie może przekazywać innym to co słyszał ( dane itp)

  • Adam

    Bzdura, to nie jest karalne, podsłuchiwanie policji lub straży itp. to też kontrola obywatelska, nadawanie na tych częstotliwościach to już całkiem inna sprawa, a jeśli ktoś zostanie ukarany za podsłuchiwanie takich rozmów z czystej ciekawości to komuna wróciła.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również