Wiadomości z Zabrza

Podawał się za pracownika wodociągów. 86-latek stracił ponad 7000 złotych!

  • Dodano: 2020-11-26 08:15, aktualizacja: 2020-11-26 06:55

Policjanci szukają oszusta, który podając się za pracownika wodociągów pod pretekstem zwrotu nadpłaty za wodę i sprawdzenia instalacji okradł 86-letniego mężczyznę. Senior stracił swoje oszczędności. Apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

Kilka dni temu do starszego mężczyzny, który mieszka przy ulicy Fryderyka Joliot-Curie, przyszedł mężczyzn. Podawał się za pracownika wodociągów i pod pretekstem zwrotu nadpłaty za wodę oraz sprawdzenia instalacji wszedł do mieszkania. Oszust dał mężczyźnie banknot i poprosił o jego rozmienienie. W ten sposób dowiedział się, gdzie mężczyzna trzyma pieniądze. Następnie poprosił 86-latka o odkręcenie wody w łazience, po czy wykorzystując nieuwagę, zabrał wszystkie oszczędności seniora. W wyniku tej kradzieży mężczyzna stracił ponad 7000 złotych. Gdy zorientował się, że został okradziony, zgłosił to policjantom. Wyjaśnianiem sprawy i ustalaniem sprawcy zajmują się policjanci z Komisariatu V Policji w Zabrzu.

Ostrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkań obcych. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym.

Ostrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkań osób obcych przedstawiających się jako pracowników administracji budynków i inkasentów. Kiedy osoba przedstawia się jako pracownik firmy lub urzędu, zawsze prośmy o okazanie legitymacji, bądź sprawdźmy to telefonicznie. W tego typu sytuacjach zawsze możemy również poprosić życzliwego sąsiada o pomoc, aby towarzyszył nam podczas takiej wizyty. Oszuści wykorzystują fakt, że starsi ludzie stosunkowo szybko nabierają zaufania do nowo poznanych osób i nawet jeśli słyszeli o podobnych kradzieżach, to nie biorą pod uwagę, że to właśnie na nich może być zastawiona pułapka.

O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.