Wiadomości z Zabrza

Po 30 latach istnienia zamyka się znana piekarnia w Zabrzu. Powód? Astronomiczne rachunki

  • Dodano: 2022-12-07 09:00

Działająca w Zabrzu od trzech dekad Piekarnia Wieczorek zdecydowała się na zamknięcie. Właściciele nie byli w stanie dłużej opłacać ogromnych rachunków za energię elektryczną i gaz, a także zakup produktów do wypieku.

Inflacja i kosmiczny wzrost kosztów energii zbierają ponure żniwo wśród małych i średnich przedsiębiorstw w Polsc0e, a także jednoosobowych działalności gospodarczych. Od początku roku w kraju zamknęło się ponad 140 tysięcy firm, a sytuacja znacząco pogorszyła się od września. Do dziś znacząco więcej firm się zamyka niż otwiera.

Inflacja, redukcje etatów w sektorze kreatywnym, a nawet w ICT i księgowości, trwająca wojna w Ukrainie, podwyżka stóp procentowych. To nie jest dobry czas dla sektora MŚP. Podnoszenie zobowiązań podatkowych w tym czasie jest działaniem anty przedsiębiorczym – wyjaśnił w rozmowie z RMF FM ekonomista Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej.

Kryzys bardzo mocno dotyka szczególnie branżę gastronomiczną i związaną z produkcją żywności. Praktycznie co tydzień możemy usłyszeć o kolejnej restauracji, bistro, pubie, barze, piekarni, ciastkarni czy sklepie, które informują o zakończeniu działalności ze względu na zbyt wysokie koszty prowadzenia biznesu, w tym astronomiczne rachunki za energię i rosnące koszty półproduktów.

Piekarnia w Zabrzu zamyka się po 30 latach działalności

Niestety, do grona przedsiębiorstw, które nie udźwignęły dramatycznej sytuacji gospodarczej w kraju dołączyła właśnie istniejąca w Zabrzu od 30 lat Piekarnia Wieczorek. Właściciele zakładu poinformowali o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ostatni bochenek wyszedł z pieca w minioną sobotę.

Po 30 latach działalności nie wyrobimy już dzisiaj kolejnego zakwasu. Serce nam pęka. Decyzja jest podyktowana wysokimi rachunkami, z którymi nie jesteśmy w stanie już się zmierzyć. Bardzo dziękujemy Wam za wszystkie ciepłe słowa i za wszystkie te lata. W szczególności dziękujemy naszym stałym klientom. Dziękujemy także wszystkim osobom, które przez te lata z nami współpracowały. Mamy nadzieję, że kiedyś będziemy mogli jeszcze rozgrzać nasz piec. Do zobaczenia! – piszą właściciele Piekarni Wieczorek na Facebooku.

Firmowy sklep, który znajduje się w Makoszowach pozostanie czynny tylko do końca grudnia, a pieczywo do tego czasu będzie dostarczać lokalna piekarnia rzemieślnicza.

Bardzo mi przykro. Chleb był pyszny. W dodatku dostawy do domu w czasie pandemii uratowały mnie od głodu – pisze w komentarzu Kamil Żbikowski, miejski radny.

Nie pójdę już do Rzeckiego i nie powiem "połówkę z Cieszyńskiej". A przez te 30 lat się przyzwyczaiłem – czytamy we wpisach pod pożegnalnym postem.

Bardzo przykro że tak dobre pieczywo znika z półek wkrótce zostanie nam tylko pseudo chleb z supermarketów – dodaje kolejna osoba.

Podnieść ceny i nie zamykać! Jeszcze nie jest za późno!

Czemu się poddajecie? Czemu nie podnosicie cen, które TRZEBA podnieść w czasach szalejącej inflacji i dodruku pustego pieniądza? Czemu boicie się podnieść ceny, żeby biznes był opłacalny? Ludzie dostają miliardy wydrukowanych pieniędzy, zapomóg rządowych a Wy nie chcecie sięgnąć po te pieniądze podnosząc ceny... czemu? Chleb może kosztować tyle, ile ludzie są w stanie za niego zapłacić. A teraz są w stanie zapłacić bardzo dużo... Jeśli wszyscy lokalni rzemieślnicy poddadzą się tak jak Wy to kto nam będzie sprzedawał pieczywo?? Holendrzy? Czy chcecie, żeby Polacy jedli odpiek z biedronki? Rząd dociska was terrorystycznymi cenami energii, kosztów pracownika i ZUS-ów - macie tylko jedno wyjście jako przedsiębiorcy - robić dalej super produkt i przerzucić te podwyżki na klientów, co jest naturalnym uczciwym zabiegiem... Tak będą musieli zrobić wszyscy lokalni przedsiębiorcy - właściciele kawiarni, tartaków, piekarni, masarni, wytwórni płatków śniadaniowych, chusteczek do nosa - wszystkich naszych polskich przedsiębiorców - i muszą to zrobić, żeby przetrwać i żebyśmy my mieli cały czas rodzimy biznes. POLACY ZAPŁACĄ UCZCIWA CENĘ ZA DOBRY PRODUKT – niezależnie czy to 2 zł czy 12 zł - powinniście to wiedzieć, będąc tyle lat przedsiębiorcami w Polsce... NIE PODDAWAJCIE SIĘ! – zachęca do walki o biznes jeden z komentujących.

Następna informacja

Komentarze (1)    dodaj »

  • Przedsiębiorstwo

    Aż serce się łamięI tak nas te K.... wykończą zamiast się dorobić to zostaniemy na dnieTak nas wykończyli z COVIdem 19 i wiele innychMy przedsiębiorczy to powinni wyjść na ulicę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również