Październik to miesiąc w szczególny sposób poświęcony profilaktyce raka piersi, której symbolem jest rozpoznawalna na całym świecie różowa wstążka. Od teraz zabrzanie będą mieli jeszcze lepszy dostęp do badań, dzięki nowemu mammografowi, który został oficjalnie oddany do użytku.
Zakup nowego urządzenia, które od wczoraj działa w przychodni Sanivitas w ścisłym centrum miasta, został dofinansowany kwotą 600 tys. zł ze środków budżetu Państwa w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.
Rak piersi jest chorobą, która może rozwijać się latami i w początkowej fazie nie dając żadnych objawów
Obecnie można go jednak wykryć na bardzo wczesnym etapie, co daje bardzo duże szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie. U kobiet po 50. roku życia, które są najbardziej narażone na zachorowanie, pierwszą linię obrony przed chorobą stanowi mammografia, u młodszych pacjentek natomiast lekarze zalecają USG. Kobiety w wieku 50-69 lat są objęte programem profilaktycznym, w ramach którego mogą zgłaszać się na mammografię bezpłatnie i bez skierowania. Szybkie wykrycie zmian daje dużą szansę na łagodny przebieg terapii i powrót do zdrowia. Jeśli nowotwór nie rozprzestrzenił się poza jedną pierś, wówczas odsetek przeżyć 5-letnich wynosi aż 99 proc.
Kontrolne badania należy wykonywać przynajmniej raz na dwa lata (minimalnie co 24 miesiące), jednocześnie pamiętając, aby co miesiąc przeprowadzać samobadanie piersi.
Mammografia jest bardzo czułym badaniem, które z dużą dokładnością obrazuje piersi i w 90 proc. przypadków pozwala wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Rak piersi jest jednak zróżnicowaną grupą chorób i niektóre z jego odmian trudno zaobserwować na zdjęciach rentgenowskich, dlatego tak ważne jest samobadanie.