Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Oświadczenie prezydentów

 • Dodano: 2015-01-10 18:15
Oświadczenie prezydentów po spotkaniu ze stroną rządową w sprawie programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej.
 
 
Z uwagą wysłuchaliśmy dziś długo oczekiwanych przez nas informacji strony rządowej oraz prezesa Kompanii Węglowej nt. planowanych działań restrukturyzacyjnych spółki. To spotkanie potwierdziło, że Kompania Węglowa  jest w dramatycznej sytuacji.
 
Rozumiemy, że zmiany są konieczne. Jednak nie rozumiemy sposobu, w jaki strona rządowa wraz z zarządem spółki zamierza te zmiany wdrażać. Niepokoi nas przede wszystkim sposób informowania o planowanych zmianach. Strona samorządowa o planie naprawczym dla Kompanii Węglowej dowiedziała się z mediów, a nie bezpośrednio od rządu. Podobnie było z dzisiejszym spotkaniem, o terminie którego dowiedzieliśmy się  1,5 godziny przed.
 
 
Naszym zdaniem tak ważnych spraw nie da się załatwiać w ostatniej chwili. Nasze zdziwienie budzi fakt, że strona rządowa ma dokładnie opracowany program likwidacji 4 naszych kopalń, natomiast ogólnie mówi o programach osłonowych. Program naprawczy dla Kompanii Węglowej dotyczy przecież kilku tysięcy naszych rodzin. Nie przekonuje nas również zapowiedź stworzenia specjalnego programu dla województwa śląskiego pt. „Śląsk centrum polskiego przemysłu”. Oczekujemy partnerskiego potraktowania oraz dopuszczenia nas do prac nad ww. programem.
 
Pragniemy podkreślić, że tak ważne zmiany muszą być przeprowadzane w atmosferze spokoju społecznego. Niestety rząd swoimi działaniami, sposobem informowania o planowanych zmianach, doprowadził do niepotrzebnych napięć.
 
 
Prezydenci Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • 123

  Zamknąć je albo oddać w ręce pracowników. Ja jako początkujący przedsiębiorca nie mogę liczyć na taką pomoc jaką uzyskało górnictwo na przestrzeni 15? lat. Moich długów nikt nie umorzy, ba będę tu tyrał do 67roku. Czemu mam płacić na ich emerytury i inne dodatki? Czemu mam tolerować ich agresje?

 • luck

  Do "123" Oczywiście, że nie musisz tolerować agresji górników. Ale skoro zdecydowałeś się na działalność na własną rękę to nie możesz mieć pretensji o sposoby finansowanie sektora państwowego. Skoro masz długi to podjąłeś się ich spłaty, a nikt nie mówi o umarzaniu długów kopalń! Nie wypisuj też, że to TY płacisz na emerytury górnicze czy ich dodatki. Płacisz na emerytury również policjantów, nauczycieli i inne grupy zawodowe tak jak wszyscy, a górnicy też odprowadzają podatki i to nie małe. Mieszkając i pracując na śląsku powinniśmy przynajmniej tu rozumieć, że strata pracy kilku tysięcy ludzi w jednym czasie doprowadzi do zapaści w części miast śląska.

 • Zabrzanin

  Nasza pani prezydent podobno Zabrzan nie niech sobie jeszcze jeden stadion otworzy na Guidilo sprzdaje piwo niw wiadomego pochodzenia a wzpital rejonowy idzie w odstawke no pewnie ze sie oddzywa bo kopalnia placi ogromne sumy podatkow do miasta nie dlugo to bedzie organizowala wycieczki na 800 na mokoszowy razem ze smietanka

 • mira66

  Rząd po prostu kpi ze śląska.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.