Wiadomości z Zabrza

Obecność słowa w Zabrzu - najnowsza publikacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu

  • Dodano: 2021-01-28 08:15, aktualizacja: 2021-01-27 07:07

W 2020 r. obchodziliśmy 75-lecie otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. Z tej okazji zabrzańska MBP wydała jubileuszową publikację – „Obecność słowa w Zabrzu”, w której opisano historię Biblioteki, a także przybliżono kulturę literacką Zabrza. Zachęcamy do lektury!

Publikacja wydana w ub. roku przez MBP w Zabrzu została podzielona na dwie części

Pierwsza poświęcona jest wyłącznie Bibliotece. Przybliża jej historię oraz ludzi, którzy ją stworzyli i tworzą do dzisiaj. Bogato opisany jest rozwój instytucji, w tym prowadzonych przez nią różnorodnych działań kulturalnych. Interesującym uzupełnieniem tej części są artykuły o jej założycielu, Jerzym Fusieckim oraz jego teksty. Na zakończenie zaproponowano wspomnienia byłych i obecnych bibliotekarzy.

Druga część skoncentrowana jest na szeroko pojmowanej kulturze literackiej Zabrza. Otwiera ją znakomity tekst Jacka Okonia o środowisku literackim Zabrza. Kolejne artykuły przybliżają osoby z pisarskiego świata naszego miasta: Janoscha, Floriana Śmieję, Stanisława Bieniasza. Osobny rozdział stanowi, publikowany po raz pierwszy, fragment dziennika pisarza Mieczysława R. Frenkla opisujący rok 1946, w którym opisuje on swoje ostatnie miesiące pobytu we Lwowie i przyjazd do Zabrza, które stało się na resztę życia jego domem. Warto też zajrzeć do rozdziału Inspiracje, gdzie przeczytamy chociażby o Elektronicznym Słowniku Biograficznym Żydów w Zabrzu. Jej uzupełnieniem są dwa wykazy: ludzi pióra związanych z miastem oraz spotkań autorskich i prelegentów głównych humanistycznych konferencji m. in. Przed i Po, Kultury Europy Środkowej.

Ponad 500 stron jubileuszowej księgi uzupełnione jest, często unikalnymi i archiwalnymi, fotografiami.

Więcej informacji o najnowszej publikacji MBP w Zabrzu znajdziecie Państwo TUTAJ.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.