Wiadomości z Zabrza

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zabrzu [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-11-13 11:45

W sobotę w całej Polsce odbyły się uroczystości związane z 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Zabrzanie wzięli udział m.in. w uroczystej mszy świętej, złożeniu kwiatów i koncercie Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

– Dziś uroczyście obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku oddaliśmy cześć tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce – przekazała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Uroczystości związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania niepodległości

W sobotę 11 listopada w Zabrzu uroczyście obchodzono kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 na placu Warszawskim koncertem Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Henryka Mandrysza. Następnie odbył się przegląd oddziałów oraz złożenie meldunku, w którym uczestniczyli strażacy, policjanci, harcerze Hufiec ZHP Zabrze, uczniowie klas mundurowych i licznie zgromadzone poczty sztandarowe. Program artystyczny przygotowała młodzież z III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu, która zaprezentowała etiudę z cyklu „Szkicownik Polski”.

Następnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Anny. Podczas mszy wystąpiła młodzież z Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego "Resonans con tutti". Po zakończeniu mszy złożono kwiaty i wieńce na placu kościelnym w hołdzie wszystkim, którzy przyczynili się do wywalczenia i utrzymania niepodległej Polski. Na zakończenie obchodów w ogrodzie parafialnym odbył się koncert Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy coroczne święto państwowe upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i jednocześnie powrót naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli. Tego dnia na ulicach miast w całej Polsce możemy zobaczyć tradycyjnie wywieszone flagi, a mieszkańcy chętnie uczestniczą w uroczystych obchodach.

Dzień 11 listopada został uznany za święto narodowe w ustawie z 23 kwietnia 1937 roku o Święcie Niepodległości. Data 11 listopada jest symboliczna, ponieważ nie da się jednoznacznie wskazać, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Wybrana data wiąże się z zakończeniem pierwszej wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne w 1918 roku. Dzień wcześniej, 10 listopada 1918 roku, do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju.

W 1945 roku ustawą Krajowej Rady Narodowej zniesiono Święto Niepodległości, a zamiast niego wprowadzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Dopiero w 1989 roku przywrócono obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Zobaczcie w galerii zdjęcia z tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Zabrzu!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również