Wiadomości z Zabrza

O tych rzeczach dotyczących OC mogłeś nie wiedzieć

  • Dodano: 2023-09-12 15:15

Decydując się na zakup samochodu, musisz pamiętać o wielu kwestiach – nie tylko wizycie w urzędzie i załatwieniu formalności, ale też o najważniejszym, czyli ubezpieczeniu OC. Jest ono obowiązkowe dla każdego kierowcy i nie da się uniknąć jego zakupu. Myślisz, że w kwestii polisy OC nic Cię nie zaskoczy? Poniżej znajdziesz garść przydatnych informacji, o których mogłeś nie wiedzieć.

Co ma największy wpływ na cenę OC?

Wielu kierowców może tego nie wiedzieć, jednak na ostateczną kwotę, jaką trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC, ma wpływ wiele czynników i nie są to tylko czas posiadania prawa jazdy czy wiek. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają również uwagę na:

  • bezszkodową jazdę,

  • miejsce zamieszkania,

  • miejsce garażowania pojazdu,

  • model ubezpieczanego pojazdu, jak i jego pojemność silnika, wiek i przebieg,

  • stan cywilny i liczba dzieci.

Niekiedy sporych kosztów za roczne ubezpieczenie OC można uniknąć. Jak? O tym przeczytasz poniżej.

Czy da się zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC?

Na ubezpieczeniu OC możesz zaoszczędzić już podczas kupowania samochodu – z pewnością warto w tej kwestii pomyśleć przyszłościowo. Wśród marek, które towarzystwa ubezpieczeniowe uważają za bezpieczne, a co za tym idzie, nie wygenerują wysokiej polisy OC, można znaleźć np. Teslę, Dacię, Suzuki, Kię, Toyotę, Citroena oraz Hyundaia. Wynika to ze statystyk wypadków. Pod tym kątem kiepsko wypada np. BMW, dlatego, jeśli chcesz obniżyć cenę polisy OC, nie polecamy aut tej marki.

Co jeszcze można zrobić, by zaoszczędzić na polisie OC?

  • Kup samochód z mniejszą pojemnością silnika – te od 1.6 do 2.0 l generują wysokie składki, gdyż osiągają większe prędkości, a to z kolei zwiększa ryzyko wypadku.

  • Nie kupuj bardzo starych samochodów – najlepiej wybierać nieco młodsze, acz niekoniecznie te prosto z salonu. Zniżkę uzyskasz kupując auto, które zostało zarejestrowane minimum 4 lata wcześniej.

  • Pomyśl nad współwłaścicielem auta – jeśli jesteś młodym kierowcą, Twoja stawka za polisę OC może być wysoka. Dlatego też dobrze dodać jako właściciela bardziej doświadczoną osobę.

  • Nie parkuj auta na ulicy – spróbuj znaleźć miejsce w garażu wspólnym.

  • Korzystaj z porównywarek OC – różnice między ofertami towarzystw ubezpieczeniowych mogą być spore i wynosić nawet kilkaset złotych.

Pamiętaj też, że za bezszkodową jazdę otrzymujesz zniżki. Warto zatem jeździć rozważnie lub wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Czy można wypowiedzieć umowę OC?

Wypowiedzenie OC jest możliwe jedynie w kilku ściśle określonych sytuacjach. Jeśli zatem znalazłeś lepszą ofertę i nie chcesz przepłacać, sprawdź, czy w Twoim wypadku będzie możliwa rezygnacja z polisy u danego ubezpieczyciela. Możesz tego dokonać, jeśli:

  • skończył Ci się okres ochrony i został on automatycznie przedłużony, a Ty zawarłeś już umowę z inną firmą – oczywiście za wykorzystany czas ochrony będziesz musiał zapłacić,

  • kupiłeś OC na odległość, czyli przez telefon lub internet – masz prawo złożyć wypowiedzenie w terminie 30 dni od zawarcia umowy,

  • kupiłeś samochód z polisą opłaconą przez poprzedniego właściciela – po przekalkulowaniu składki, może się ona niekiedy okazać dość wysoka, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy i znalezienie lepszej (pamiętaj tylko, że nie może być ani jednego dnia przerwy!).

Istnieje jeszcze kilka kwestii, które warto wiedzieć na temat wypowiedzenia OC. Wszystkie informacje znajdziesz w tym artykule: https://polisowyekspert.pl/wypowiedzenie-oc/.

Automatyczne przedłużenie OC – co warto wiedzieć?

Kara za nieopłacenie w terminie składki OC (czyli jeżdżenie samochodem bez aktualnej polisy), ma przykre konsekwencje. Za każdy dzień zwłoki możesz spodziewać się dodatkowych kosztów. Już 3 dni opóźnienia będą Cię kosztować 1440 zł.

Automatyczne przedłużenie OC pozwoli Ci zachować ciągłość ubezpieczenia, jednak nie zawsze zadziała. O zakupie polisy będziesz musiał pamiętać np. po zakupie pojazdu (gdy skończy się ubezpieczenie poprzedniego właściciela) lub otrzymaniu go w spadku czy darowiźnie.

Ubezpieczenie OC motocykla – co warto o nim wiedzieć?

Choć najczęściej wspomina się o polisie OC, mając na myśli samochody osobowe, to nie zapominajmy, że po drogach poruszają się także kierowcy motocykli. Oni też muszą mieć wykupione ubezpieczenie na cały rok, nawet jeśli wyciągają swój pojazd jedynie w sezonie. Wynika to bezpośrednio z przepisów Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ale też pozwala ograniczyć ryzyko, że motocyklista zapomni o zakupie polisy, jeśli jeździ tylko w określonych miesiącach. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie OC motocykla, tutaj więcej na ten temat.

Ubezpieczenie OC – o tym też warto pamiętać

Podczas likwidacji szkody z OC przysługuje Ci zwrot za dodatkowe koszty, które poniosłeś. Mogą one obejmować np. te poniesione w celu zapobieżenia zwiększenia szkody, za dodatkowe badanie techniczne czy obronę w postępowaniu karnym. Do tego pamiętaj, że możesz naprawić samochód z OC sprawcy nawet gdy został on uszkodzony przez jego pasażera, np. na parkingu podczas wysiadania z auta.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.