Wiadomości z Zabrza

Nowy funkcjonariusz w Zakładzie Karnym w Zabrzu

  • Dodano: 2021-08-27 08:00, aktualizacja: 2021-08-27 08:18

W dniu 24 sierpnia w Zakładzie Karnym w Zabrzu służbę objął nowy funkcjonariusz. Nel, która pełnić będzie funkcję psa specjalnego w zabrzańskiej jednostce, została bardzo serdecznie przywitana przez kadrę funkcjonariuszy, z którymi będzie pełnić służbę przez najbliższe lata.

Owczarek belgijski – pies specjalista

Rasa ta została wyhodowana i powszechnie używana w XIX wieku w Belgii jako wyjątkowo posłuszne i wydajne psy pasterskie. Współcześnie owczarki belgijskie są użytkowane jako psy obronne i stróżujące pracujące między innymi w policji. Uczą się bardzo szybko w trakcie interesującej zabawy prowadzonej przez konsekwentnego i cierpliwego opiekuna.

Owczarki belgijskie często możemy spotkać na przejściach granicznych czy na lotniskach gdzie współpracują z funkcjonariuszami straży granicznej i służby celnej. Ich głównym zadaniem jest wykrywanie narkotyków. Służba Nel w zabrzańskiej jednostce będzie polegać m.in. na zniechęcaniu osób wchodzących na teren jednostki do prób przemycenia jakichkolwiek substancji niedozwolonych i narkotyków. Czuły nos owczarka potrafi wykryć nawet najmniejszą ilość narkotyków z daleka i zasygnalizować ich obecność przy danej osobie bądź w pakunku.

Tylko w duecie

Półtoraroczna Nel rozpocznie służbę od trzymiesięcznego szkolenia w Zakładzie Karnym w Czarnem. Szkolenie to może się odbyć jedynie przy udziale i zaangażowaniu funkcjonariusza działu ochrony, który od tej pory będzie jej opiekunem i przewodnikiem. Aby działania psa specjalnego przynosiły pożądane efekty, współpraca psa z funkcjonariuszem musi być wzorowa. Zarówno pies jak i jego przewodnik muszą się bardzo dobrze poznać i rozumieć bez słów. W tym przypadku partnerem w służbie Nel będzie st. sierż. sztab. Grzegorz Rybka. Funkcjonariusz ma już duże doświadczenie w tej dziedzinie, gdyż jest to jego drugi pies specjalny w karierze zawodowej. Jesteśmy przekonani, że i w tym przypadku współpraca będzie przebiegała bardzo pomyślnie, a jej efekty będą szybko widoczne.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.