Wiadomości z Zabrza

Nowe umiejętności - nowe perspektywy. Skazani zdobywają nowe umiejętności

  • Dodano: 2020-11-27 08:00, aktualizacja: 2020-11-27 08:05

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu umożliwili kolejnym skazanym zdobycie nowych umiejętności w zawodzie technolog robót wykończeniowych. W kursie realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 udział wzięło 12 recydywistów. To ważny element procesu resocjalizacji. Skazani zdobywają kwalifikacje zawodowe i inne ważne umiejętności, które zwiększają ich szanse na zatrudnienie podczas odbywania kary, a po opuszczeniu zakładu karnego pozwolą im szybko odnaleźć się na rynku pracy i uczciwie zarabiać na życie.

Tynkowanie ścian, układanie kafelek...

Takie prace wykończeniowe nie są już tajemnicą dla 12 osadzonych, którzy  uczestniczyli w kursie w zawodzie technologa robót wykończeniowych.  Pod nadzorem zabrzańskich funkcjonariuszy oraz doświadczonego instruktora kursanci uczyli się m.in.: planowania pracy, właściwego doboru maszyn i narzędzi, oraz technik wykonywania prac murarskich i glazurniczych. Wszystkie zajęcia odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Podczas szkolenia skazani poza wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, które są  niezbędne do wykonywania danej profesji uczą się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a  także metod aktywnego poruszania się po rynku pracy, sporządzania dokumentów aplikacyjnych oraz  zachowania podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą – podkreśla por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora zakładu Karnego w Zabrzu. To ważne umiejętności. Rynek pracy cały czas się zmienia i bez uaktualnienia wiedzy i umiejętności w tym zakresie osadzonym po opuszczeniu zakładu karnego trudno byłoby się odnaleźć w nowych realiach, zwłaszcza jeżeli odbywali długoletnie kary pozbawienia wolności- dodaje.

Zwiększamy potencjał - niwelujemy deficyty

Niski poziom wykształcenia, brak kwalifikacji zawodowych i trudności ze znalezieniem przez skazanych pracy to częste deficyty, które niejednokrotnie były przyczyną pogłębiającego się wykluczenia społecznego i  wejścia w konflikt z prawem. Dlatego do udziału w kursach zawodowych funkcjonariusze kierują przede wszystkim osadzonych,  którzy w większości zakończyli swoją edukację na szkole podstawowej i nie mają wyuczonego zawodu.  Praca jest jedną z pierwszoplanowych aktywności człowieka, stanowi wyznacznik miejsca jakie zajmuje w społeczeństwie.   Pozwala na zaspokojenie ważnych dla człowieka  potrzeb tj: przynależności do grupy, uznania społecznego, samorealizacji, ale także potrzeb materialnych.

W Zakładzie Karnym w Zabrzu podczas kilkuletniej realizacji programu POWER przeprowadzono kilkadziesiąt szkoleń, dzięki którym ponad 300 skazanych uzyskało nowe kwalifikacje m.in w zawodzie elektryka, dekarza, ogrodnika, brukarza, montera izolacji i elewacji budowlanych. Kursy w 84,28% są finansowane ze środków unijnych (EFS).

Nowe umiejętności - nowe perspektywy. Skazani zdobywają nowe umiejętności

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.