Wiadomości z Zabrza

Nowa wystawa w Galerii MOK. "Kobiece inspiracje" na Dzień Kobiet

  • Dodano: 2022-03-01 07:30, aktualizacja: 2022-03-01 08:04

W Dzień Kobiet 8 marca o godzinie 17:00 w Galerii MOK odbędzie się wernisaż wystawy „Kobiece inspiracje”.

„Kobiece inspiracje” - interdyscyplinarna wystawa zbiorowa

„Kobiece inspiracje” to kolejna już w tym roku wystawa, którą zaprezentujemy w Galerii MOK. Będzie to okazja do bliższego zapoznania się z twórczością trzech kobiet-artystek: Izabeli Josch, Małgorzaty Kani oraz Marty Szałek. Ekspozycja składa się z prac malarskich, rysunkowych, a także ceramiki. Każda z artystek czerpie inspiracje w odmienny sposób, posługuje się różnymi technikami i artystycznym wyrazem. Lecz to, co je łączy to zainteresowanie naturą, człowiekiem, jego doświadczeniami i emocjami. Odwiedź nas i zainspiruj się kobiecą wrażliwością. 

Izabela Josch

Palcem, tekturą, patykiem... Wszystko, co ma pod ręką, może służyć jako narzędzie artystycznego wyrazu. Artystka raczej z powołania, niż z zawodu. Karierę rozpoczęła na katowickiej ASP podczas aukcji, na której sprzedała wszystkie płótna. 

Sama odkrywała malarskie techniki i wyrazisty styl artystyczny, wykorzystując życiowe zakręty oraz doświadczenia kobiety, artystki i matki. Tworzy na pograniczu realizmu i oniryzmu. Pejzaże i postaci opowiadają historię własną, a może także i patrzącego, przez co potrafią stać się bardzo prywatne.

Wybrane wystawy: Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych "Marchołt", Galeria "OJOJ" w Katowicach, Galeria Sztuki Współczesnej w Katowicach, Studio Art & Passion w Warszawie, Galeria Teatru "Korez" w Katowicach, Galeria "Antrakt" w Katowicach, Galeria Szybu Wilson w Katowicach, Galeria "Elektrownia" w Czeladzi, Muzeum Miasta Mysłowice, Galeria "Za Szybą" w Katowicach, Wrzesiński Ośrodek Kultury.

Małgorzata Kania 

Mieszka i tworzy w Katowicach. Ukończyła Wydział Artystyczny WSP w Częstochowie, broniąc z wyróżnieniem dyplom z malarstwa u prof. Wernera Lubosa. W 2016 roku wstąpiła do Katowickiego Okręgu ZPAP. Na dorobek twórczy składa się udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych i  plenerach artystycznych. Zawodowo poświęca się arteterapii i psychoterapii, łącząc swoje zdolności artystyczne z wiedzą psychologiczną i pedagogiczną, oraz wykształceniem psychoterapeutycznym. Jej  równoległą pasją obok zawodowej jest uprawianie sztuki, głównie rysunku i malarstwa. Ważniejsze wystawy to m.in. „Pejzaż Współczesny” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (2018), czy wystawa poplenerowa pt. „Gradacja Żywiołów” w Pałacu Sztuki we Lwowie (2019).

Tematy jej obrazów są artystycznym dialogiem z naturą, w której znajduje się postać ludzka lub zwierzęca. Stara się przekazać na płótnach ogólny klimat, wrażenie z chwil.

Marta Szałek

Absolwentka Liceum Plastycznego w Dąbrowie Górniczej oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Zajmuję się terapią zajęciową. W twórczości zajmuje się ilustracją oraz ceramiką artystyczną i użytkową. Materiał ceramiczny traktuje jako medium, które daje możliwość obcowania z wieloma dziedzinami sztuki.

Pozwala na działanie w przestrzeni między unikatowością i użytkiem. Dekoracja i zdobienie jest opowiadaniem. Podobnie jest z ilustracją, w której zawierają się różne treści. Inspiruje ją natura oraz człowiek, który jest jej częścią - przede wszystkim kobieta i jej emocje . Przedstawia codzienne, zwyczajne sytuacje, którym nadaje uwagę, cechy wyjątkowości.
Prace prezentuje w mediach społecznościowych. Brała również udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: „Inne Spojrzenie 2” (2011), „Próba” (2020), „Pandemic transgrafia” (2020).

Galeria MOK w Zabrzu, ul. 3 Maja 91a 
Wstęp wolny.

Godziny otwarcia Galerii MOK: 

  • Poniedziałek:  7.00-20.00
  • Wtorek:  7.00-20.30
  • Środa:  7.00-19.30
  • Czwartek:  7.00-18.00
  • Piątek:  7.00-15.00
Nowa wystawa w Galerii MOK.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.