Wiadomości z Zabrza

Nowa sieć ciepłownicza dla osiedli w dzielnicach Rokitnica i Helenka

  • Dodano: 2021-11-09 14:45

Trwa budowa sieci ciepłowniczej, dzięki której dwie zabrzańskie dzielnice – Helenka i Rokitnica, zostaną podłączone do ciepła systemowego. Prezydent Zabrza odwiedziła plac budowy i skontrolowała postęp prac.

Budowa sieci ciepłowniczej w Helence i Rokitnicy

W Zabrzu aktualnie trwa realizacja projektu przewidującego budowę sieci ciepłowniczej dla osiedli w dzielnicach Rokitnica i Helenka oraz likwidację dwóch kotłowni osiedlowych. To największa inwestycja w historii działalności Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Umowa została podpisana już w ubiegłym roku w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta w Zabrzu, głównym celem inwestycji jest poprawa stanu powietrza poprzez zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza powstających w procesie spalania w kotłowniach osiedlowych oraz dodatkowo umożliwienie zasilenia obiektów dotychczas niezasilanych z sieci ciepłowniczej (ogrzewanych obecnie, głównie przez kotły węglowe) w ciepło pochodzące ze źródeł wysokosprawnej kogeneracji.

– Inwestycja zapewni mieszkańcom Rokitnicy i Helenki dostęp do ekologicznego ciepła sieciowego. Zadanie polega na instalacji ponad 9 kilometrów sieci ciepłowniczej oraz likwidacji dwóch lokalnych kotłowni. Wpłynie to na ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza, jak również podniesienie komfort życia lokatorów przeszło 3 tysięcy mieszkań i domów – przekazała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Projekt planowany na lata 2020-2023 polega na budowie ponad 9 km sieci ciepłowniczej łączącej Elektrociepłownię Fortum Miechowice z dzielnicami Helenka i Rokitnica oraz rozbudowę sieci ciepłowniczej w tych dzielnicach. W ramach inwestycji zlikwidowana zostanie ostatnia węglowa kotłownia w dzielnicy Helenka i kotłownia gazowa, szczytowo-olejowa w dzielnicy Rokitnica. 

Elektrociepłownia Miechowice, do której zostaną przyłączone sieci osiedlowe w dzielnicach, jest częścią systemu ciepłowniczego Fortum Silesia S.A., który spełnia warunki efektywnego systemu ciepłowniczego.

Prezydent Zabrza na placu budowy

W środę 3 listopada prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik odwiedziła plac budowy w celu skontrolowania postępu prac. 

– Wspólnie z Prezesem oraz Radą Nadzorczą ZPEC Zabrze zobaczyliśmy w terenie postępy prowadzonych robót. Z satysfakcją należy stwierdzić, że w niespełna rok zrealizowanych zostało ok. 40% przewidzianych prac – przekazała prezydent Zabrza poprzez media społecznościowe.

Koszt inwestycji realizowanej przez ZPEC Zabrze przekracza 40 mln zł. Planowany termin zakończenia prac przypada na czwarty kwartał 2023 r.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.