Wiadomości z Zabrza

Nietrzeźwa potrąciła motorowerzystę. Grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności

  • Dodano: 2020-09-14 17:00

Od początku września zabrzańscy policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących. Jednym z nich jest 56-letnia mieszkanka Zabrza, która 9 września w stanie nietrzeźwości potrąciła motorowerzystę. 

Poszkodowany z urazem głowy został przewieziony do szpitala

9 września około godziny 18.35, 56-letnia kobieta, która kierowała nissanem, potrąciła na skrzyżowaniu ulic Wolności i Dubiela motorowerzystę. Podczas policyjnych czynności okazało się, że jest pijana. Badanie wskazało, że miała prawie promil alkoholu w organizmie. Motorowerzysta z ogólnymi potłuczeniami ciała i urazem głowy został przewieziony do szpitala. 

Czynności w sprawie trwają

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Policjanci przypominają że zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy

W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać że osoby, które dopuszczają się kierowania pojazdem, dla którego stosowne uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę popełniają przestępstwo z art. 180a kk, za który to czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • Elektryk

    Fotka jak z odysei kosmicznej.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.