Wiadomości z Zabrza

Nietrzeźwa potrąciła motorowerzystę. Grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności

  • Dodano: 2020-09-14 17:00

Od początku września zabrzańscy policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących. Jednym z nich jest 56-letnia mieszkanka Zabrza, która 9 września w stanie nietrzeźwości potrąciła motorowerzystę. 

Poszkodowany z urazem głowy został przewieziony do szpitala

9 września około godziny 18.35, 56-letnia kobieta, która kierowała nissanem, potrąciła na skrzyżowaniu ulic Wolności i Dubiela motorowerzystę. Podczas policyjnych czynności okazało się, że jest pijana. Badanie wskazało, że miała prawie promil alkoholu w organizmie. Motorowerzysta z ogólnymi potłuczeniami ciała i urazem głowy został przewieziony do szpitala. 

Czynności w sprawie trwają

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Policjanci przypominają że zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy

W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać że osoby, które dopuszczają się kierowania pojazdem, dla którego stosowne uprawnienie zostało im wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę popełniają przestępstwo z art. 180a kk, za który to czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Elektryk

    Fotka jak z odysei kosmicznej.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.