Wiadomości z Zabrza

Niedziele handlowe w grudniu. Kiedy zrobimy przedświąteczne zakupy?

  • Dodano: 2022-12-08 12:00

W grudniu wyznaczono dwie kolejne niedziele, podczas których sklepy mogą być otwarte. Sprawdź, kiedy będą niedziele handlowe w grudniu 2022.

Grudzień 2022. Przed nami dwie niedziele handlowe 

Okres przed Bożym Narodzeniem to czas, kiedy jesteśmy zabiegani i nie każdy może sobie pozwolić na to, żeby w dni robocze zrobić zakupy. Choć nadal obowiązuje ustawa o zakazie handlu w niedziele, wyznaczono w niej siedem niedziel w ciągu każdego roku, podczas których sklepy mogą być otwarte. Do puli siedmiu niedziel wliczone są dwie w grudniu.

Dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem będą niedzielami handlowymi. Oznacza to, że 11 i 18 grudnia będziemy mogli zrobić zakupy w większości sklepów. 

Warto pamiętać, że podczas świąt Bożego Narodzenia (sobota 25 i niedziela 26 grudnia) sklepy będą zamknięte. 

W jakich godzinach będą otwarte sklepy?

Godziny otwarcia sklepów w niedziele handlowe zależą od ich regulacji przez sieć. Na ogół są to standardowe godziny otwarcia, jednak w niektórych lokalizacjach zdarzają się wyjątki, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, w jakich godzinach dany sklep będzie otwarty, warto przed wyjściem z domu sprawdzić to na stronie internetowej sieci lub sklepu.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku

Zakaz handlu w niedziele początkowo nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od stycznia 2019 roku przepisy zostały zaostrzone, a zakaz handlu w niedziele nie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu oraz w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy.

Od 2021 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia, a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje przypadki, w których handel jest dozwolony w każdą niedzielę. Zgodnie z prawem w niedziele niehandlowe otwarte mogą być sklepy prowadzone przez właścicieli oraz pełniące funkcję placówek pocztowych, aptek lub cukierni i stacje benzynowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również