Wiadomości z Zabrza

Nie szczepisz? Możesz dostać mandat…

  • Dodano: 2018-02-28 21:15

Kilka dni temu Naczelny Sąd Administracyjny wydał oświadczenie, że obowiązek podania szczepionek ochronnych jest obowiązkowy dla wszystkich i nie można z nim zwlekać do chwili ukończenia przez dziecko 19 roku życia. Dla opornych urzędy szykują bat.

Jak podaje Rzeczpospolita, według ostatnich badań NIZP-PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Polskiego Zakładu Higieny od tych procedur uchyliło się ok 30 tys. Rodziców. Liczby rosną w szybkim tempie.


Czym grozi brak szczepień? Wg. NIZP-PZH – powrotem chorób, które dzięki tego typu lekom udało się ograniczyć. Mogą też wybuchać epidemie, jak w  przypadku odry w Rumunii czy Grecji. Spowodowało je właśnie uchylanie się od szczepień. 


Aby uchronić się przed tego typu zagrożeniem, sprawy te można regulować prawnie. Urzędnicy mogą, ale nie muszą, zasądzać kary dla tych, którzy będą odmawiać szczepienia swoich potomków. Na początku będą stosowane pisemne upomnienia i prośby. Dla wyjątkowo opornych będzie można wyznaczać kary wynoszące od 100 zł do nawet 5 tysięcy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również