Wiadomości z Zabrza

Na terenie dawnej KWK Makoszowy powstanie strefa ekonomiczna?

  • Dodano: 2020-08-27 16:00

Pokopalniany teren zostanie ponownie wykorzystany. W miejscu byłej KWK „Makoszowy” i koksowni „Makoszowy” w Zabrzu prawdopodobnie powstanie strefa ekonomiczna. Jak wskazuje magistrat, strefa ekonomiczna w Mikulczycach zapełniona jest już w blisko 90 proc. Czas zatem na przygotowanie nowego terenu pod inwestycje. Wydaje się, że idealnym miejscem na tego typu przedsięwzięcie jest teren po likwidowanej KWK „Makoszowy”. 


Obszar obejmujący blisko 70 hektarów zostanie zrewitalizowany. Będzie to wspólna inwestycja Zabrza, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębskiej Spółki Węglowej Koks i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Porozumienie w tej sprawie podpisano 10 sierpnia. 


Przypomnijmy, że podobnych tego typu, udanych inwestycji w naszym województwie nie brakuje. Należy tu wspomnieć chociażby o KWK „Saturn”. Po likwidacji kopalni, na należącym do niej terenie zbudowano biurowiec Polskapresse wraz z drukarnią, a także centra logistyczne, biura oraz zakłady mięsne. Na terenie dawnej KWK „Katowice” dziś znajdują się takie obiekty jak: siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Z kolei w Zabrzu, rewitalizacji poddano teren po byłej koksowni Concordia.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.