Wiadomości z Zabrza

Na autostradzie A1 w Zabrzu zatrzymano ciężarówkę nielegalnie przewożącą odpady z Niemiec!

  • Dodano: 2019-08-12 12:30

Udaremniono przemyt odpadów z Niemiec do Polski. Ciężarówkę ze śmieciami zatrzymano na autostradzie A1 w Zabrzu! Pojazd wraz z nielegalnym ładunkiem trafił na parking strzeżony, gdzie zaczeka na decyzję Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o jego odesłaniu.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej ustalili, że do jednego z zakładów na Śląsku zmierza transport odpadów komunalnych wwieziony z Niemiec. Podejrzany samochód ciężarowy z naczepą został ujawniony przez stróżów prawa na autostradzie A1 w Zabrzu. Policjanci zatrzymali pojazd, a następnie wspólnie z inspektorami śląskiego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili jego kontrolę.
 


W ciężarówce były dwie warstwy odpadów. Z dokumentów wynikało, że w aucie przewożone są śmieci, które mogą być przetworzone na paliwo alternatywne. I tak w istocie było, tyle że te legalne śmieci to była jedynie warstwa zewnętrzna. Pod nią natomiast znajdowała się kolejna warstwa, tym razem już ukrytych nielegalnych odpadów komunalnych. Transport miał trafić do jednej ze śląskich firm wytwarzających alternatywne paliwa.

Pojazd wraz z nielegalnym ładunkiem trafił na parking strzeżony, gdzie zaczeka na decyzję Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o jego odesłaniu. Inspektorzy stwierdzili dwa naruszenia przepisów przez przewoźnika. Jedno dotyczy przewożenia odpadów w sposób umożliwiający ich mieszanie się, natomiast drugie to brak zezwolenia na wwóz odpadów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kara administracyjna, jaka grozi przewoźnikowi, to maksymalna możliwa do nałożenia kara wskutek kontroli drogowej, czyli 12 tys. złotych. Natomiast policjanci prowadzą czynności w związku z popełnieniem przestępstwa wwiezienia do Polski z zagranicy odpadów komunalnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi transgranicznego przemieszczania odpadów, zabronione jest przywożenie do Polski zza granicy odpadów komunalnych. Proceder ten zagrożony jest karą do 5 lat więzienia.

Na autostradzie A1 w Zabrzu zatrzymano ciężarówkę nielegalnie przewożącą odpady z Niemiec!

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.