Wiadomości z Zabrza

Myślistwo to umiłowanie przyrody - Arkadiusz Zdebel

  • Dodano: 2017-12-07 17:00, aktualizacja: 2017-12-08 12:49

Prezesa Koła Łowieckiego „BÓR”, Arkadiusza Zdebla, pytamy o tereny łowieckie w Zabrzu, czym oprócz polowań zajmują się myśliwi oraz czy od koła można kupić tuszę.

Jest Pan obecnie prezesem Koła Łowieckiego „BÓR” - ilu członków liczy, czy każdy może zostać myśliwym?

Koło Łowieckie "Bór" liczy obecnie 26 członków. Generalnie – nie ma żadnych specjalnych wymagań, aby zostać myśliwym. Najprostszym sposobem wstąpienia na staż myśliwski jest kontakt z najbliższym Kołem Łowieckim oraz złożenie podania o przyjęcie na staż. To roczny okres, w którym kandydat na myśliwego poznaje wszelkie aspekty łowiectwa, integruje się z członkami Koła, bierze czynny udział w działalności Koła np. budowie urządzeń łowieckich, dokarmianiu zwierzyny, polowaniach w charakterze naganiacza lub obserwatora. Po pozytywnym ukończeniu stażu, Zarząd Koła lub  Kierownik OHZ wystawia kandydatowi zaświadczenie, które daje mu możliwość przystąpienia do kursu dla nowo wstępujących. W naszym regionie kursy odbywają się w dwóch turach: wiosennej i jesiennej. W następnym etapie w wyznaczonym przez Zarząd Okręgowy terminie, kandydat na myśliwego odbywa kurs, na którym zdobywa wiedzę praktyczną i teoretyczną z dziedziny łowiectwa. Po jego zakończeniu podchodzi do trzyczęściowego egzaminu, który skłąda się z części pisemnej, ustnej oraz sprawdzianu strzeleckiego. Po uzyskaniu członkostwa w Polskim Związku Łowieckim, myśliwy może się ubiegać o uzyskanie pozwolenia na broń myśliwską. Te kwestie regulują osobne przepisy - ustawa o broni i amunicji oraz właściwe rozporządzenia.

Gdzie znajdują się Państwa tereny łowieckie? Dzierżawią je Państwo, użytkują bezpłatnie?

Tereny łowieckiego naszego Koła znajdują się na obszarze pięciu gmin: Rudy Śląskiej, Mikołowa, Ornontowic, Gierałtowic oraz oczywiście Zabrza - to tereny dzielnic Makoszowy oraz Kończyce. Dzierżawimy je odpłatnie – wnosząc opłaty do kasy właściwego Urzędu Gminy oraz do Lasów Państwowych – za dzierżawę terenów leśnych.

Polowania to nie wszystko, czym zajmują się myśliwi?

Łowiectwo to oczywiście nie tylko polowanie, to także, a może przede wszystkim, umiłowanie przyrody i dbałość o nią, co przejawia się m.in. dokarmianiem zwierzyny, zbieraniem wnyków, oczyszczaniem lasu ze śmieci czy – wspólnie z leśnikami – prowadzenie akcje nasadzeń drzew. Jako myśliwi jesteśmy bardzo częstymi gośćmi w lesie i polu - praktycznie w każdym tygodniu przynajmniej raz "wychodzimy w teren" – nie tylko by polować, ale również pobyć na łonie przyrody. Działamy też edukacyjnie, organizując kilka razy w roku wycieczki do lasu dla młodzieży szkolnej i przedszkolnej wyjaśniając, czym zajmują się myśliwi oraz jakie zwierzęta zamieszkują nasze lasy i pola. Ściśle współpracujemy również z Lasami Państwowymi oraz administracją samorządową w zakresie gospodarki populacją zwierzyny łownej w naszym obwodzie łowieckim.

Co po polowaniu dzieje się z tuszą? – czy każdy zabrzanin może kupić od Państwa np. mieso z dzika?

Każdy etyczny myśliwy oddaje hołd pozyskanej zwierzynie i obchodzi się z tuszą z zachowaniem należnego szacunku. W przypadku pozyskania zwierzyny "grubej" (jeleń, daniel, sarna czy dzik) oddaje się jej również "ostatni kęs". Polega to na odłamaniu gałązki drzewa, rosnącego w pobliżu miejsca polowania i włożeniu jej zwierzowi do pyska. Pozyskaną tuszę myśliwy może pobrać na użytek własny lub oddać do punktu skupu. Nasze Koło nie prowadzi sprzedaży tusz osobom prywatnym. Myśliwy również nie może odsprzedać tuszy, którą pozyskał i kupił na użytek własny.

Obecnie myślistwo wzbudza wiele kontrowersji – co by Pan odpowiedzi tym, którzy uważają, że to po prostu bezsensowne zabijanie zwierząt?

No cóż, niestety takie stwierdzenie słyszymy dosyć często jednakże nie jest ono prawdziwe. Właściwa i racjonalna gospodarka łowiecka polega na tym, aby dbać o zwierzynę i zachowywać jej różnorodność np. poprzez utrzymywanie jej stanu na odpowiednim poziomie. W tym miejscu chciałbym zaapelować do Czytelników, aby zgłaszali wszelkie przejawy działalności kłusowniczej, ponieważ zwierzyna złapana na wnyk czy sidło cierpi ogromne męczarnie. Takich działań prawdziwy myśliwy nigdy nie zaakceptuje.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • ANDRZEJ

    Umiłowanie przyrody dla myśliwego to tuczenie zwierząt aby wyrosły na piękne Okazy i Trofeum pasowało nad Kominek , by można było pochwalić się znajomym , a może zamiast Flinty aparat fotograficzny i na łowy do lasu nakarmić zwierzęta bez interesownie A okres polowań to przeważnie 01.09 do lutego , czyli darmowe żarło na święta i kasa za mięso "UMIŁOWANIE PRZYRODY !!!! "

  • mhmmm

    tak tak .......szczegółnie ta miłósć objawia się jak kilkudziesięciu wypasionych osiłkow z flintami i psami urządza sobie jatkę

  • kkk

    Niestety w obecnym czasie myśliwi oraz rolnicy (wbrew swojej woli) tuczą zwierzęta łowne. I tak to trzeba traktować. Nie jako umiłowanie dzikiej przyrody ale jako półdziką hodowle w celu pozyskania mięsa - głównie dla samych myśliwych. Współczesne metody łowieckie (nęciska, ambona, "polowanie z nagonką" ) mają się nijak co prawdziwy myśliwy kiedyś musiał umieć żeby upolować zwierze.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.