Wiadomości z Zabrza

Muzeum Miejskie zaprasza na wyjątkowe wystawy!

  • Dodano: 2022-02-11 09:15

Przypominamy, że w Muzeum Miejskim w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3 oraz galerii “Café Silesia” przy ul. 3 maja 6, do końca lutego oglądać można trzy wystawy przygotowane przez naszych muzealników.

“Etniczny Koloryt”

W siedzibie Muzeum przy ul. Powstańców Śląskich 3 z początkiem lutego otwarto wystawę pt. “Etniczny Koloryt”, na której zaprezentowane zostały prace zabrzańskiej artystki Iwy Kruczkowskiej-Król.

Iwa Kruczkowska-Król artystka urodzona w Zabrzu, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest autorką ponad 20 wystaw indywidualnych i uczestniczyła  ponad 200 wystawach  zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana podczas konkursów malarskich i honorowana stypendiami twórczymi Miasta Krakowa oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Artystka zajmuje się malarstwem, scenografią, tkaniną unikatową i edukacją artystyczną.

Wystawa “Zatrzymać niepewną pamięć. Autoportrety i portrety wzajemne twórców nieprofesjonalnych”

“Zatrzymać niepewną pamięć. Autoportrety i portrety wzajemne twórców nieprofesjonalnych” – to pierwsza ekspozycja, w ramach której zaprezentowane zostały prace artystów, zarówno tych o uznanej już marce (Ewald Gawlik, Bronisław Krawczuk, Jan Nowak, Erwin Sówka, Paweł Wróbel), jak i twórców współczesnych.

Prace, z których duża część została po raz pierwszy zaprezentowana szerszej publiczności, pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. Odwiedzając wystawę można tu także zobaczyć prace z kolekcji prywatnych Gerarda Trefonia („Barwy Śląska”), Teodora Segieta, jak i stanowiące własność samych twórców.

Wystawę tę można oglądać w galerii „Café Silesia” przy ul. 3 Maja 6 do końca lutego. Towarzyszą jej spotkania tematyczne z autorami prac oraz specjalistami w dziedzinie sztuki nieprofesjonalnej.

Wystawa “Śląskie druki religijne do 1945 roku”

W muzealnej Galerii Café Silesia oglądać można wystawę “Śląskie druki religijne do 1945 roku”. Na ekspozycji prezentowane są katechizmy, podręczniki i tzw. nabożne czytania, a także druki stanowiące pamiątki przyjęcia sakramentów: Chrztu świętego, I Komunii Świętej, sakramentu małżeństwa oraz upamiętniające inne wydarzenia o charakterze religijnym.

Prezentowane są również druki ewangelickie – kancjonały i modlitewniki.

Wystawa jest próbą przybliżenia wszystkim zainteresowanym dawnych modlitewników, śpiewników i broszur o charakterze religijnym, jakie ukazywały się na terenie Śląska do 1945 roku.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.