Wiadomości z Zabrza

Młodzi poeci z całego Śląska zaprezentują się w Miejskim Ośrodku Kultury

  • Dodano: 2019-12-09 10:30

Szkoła Podstawowa nr 30 w Zabrzu zaprasza na wernisaż poetycki z okazji podsumowania XVI edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i średnich.  

Uroczystość odbędzie się 10 grudnia o godz. 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu

W ramach konkursu ukazał się XVI tomik z dziecięcą i młodzieżową poezją. Co roku tomik opatrzony jest recenzją wybitnej osobistości ze świata kultury i sztuki. Recenzentką tegorocznej edycji jest Małgorzata Kożuchowska, wybitna aktorka telewizyjna i teatralna. Dołączyła ona do grona wspaniałych recenzentów poprzednich edycji: Jana Miodka, Kazimierza Kutza, Krystyny Jandy, Angeli Bajorek z Janoschem, Kiry Gałczyńskiej, Jerzego Stuhra, Danuty Stenki, Wandy Chotomskiej, Daniela Olbrychskiego, Piotra Fronczewskiego, Anny Dymnej, Joanny Szczepkowskiej, Jerzego Bralczyka oraz Jacka Cygana.

W XVI edycji konkursu wzięło udział ponad 130 placówek oświatowych z dwudziestu śląskich miast: Bytomia, Bierunia, Będzina, Bojszów, Chorzowa, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Gostyni, Jastrzębia- Zdroju, Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Radzionkowa, Rudy Śląskiej, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tychów, Zabrza i Żor. Do organizatora napłynęło około 2500 wierszy, z których jurorzy wyłonili 140 najpiękniejszych utworów poetyckich.

W XVI edycji konkursu gościnnie wzięły udział również dwa zabrzańskie przedszkola: Przedszkole nr 38 i Przedszkole nr 6 z Zabrza - Helenki. Jurorzy zakwalifikowali najciekawsze wiersze przedszkolaków, które powstały podczas twórczych warsztatów poetyckich prowadzonych przez Annę Dermont-Brandys - organizatora konkursu ze Szkoły Podstawowej nr 30 na Helence.

Podczas wernisażu poetyckiego zostaną wręczone nagrody oraz dyplomy laureatom konkursu poetyckiego w trzech kategoriach wiekowych. Przewodniczącym jury jest aktor, reżyser i poeta Zbigniew Stryj, który jak co roku przyzna statuetki dla finalistów konkursu.

XVI tom Antologii Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej ukazał się dzięki współpracy z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach oraz dzięki wsparciu Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu. Gratulujemy młodym poetom z całego Śląska!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.