Wiadomości z Zabrza

Mikołaj w mundurze pamięta o dzieciach i seniorach

  • Dodano: 2020-12-04 06:45, aktualizacja: 2020-12-03 11:54

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Już za kilka dni Mikołajki. Przygotowania w Zakładzie Karnym  w Zabrzu idą pełną parą, aby zdążyć na czas przygotować wszystkie prezenty. W tym roku w ramach akcji zainicjowanych przez funkcjonariuszy prezenty otrzymają nie tylko dzieci, ale i seniorzy z Zabrza. W pomaganie włączyliśmy również skazanych, którzy wykonali drobne upominki podczas zajęć programów readaptacji społecznej.

Zabrzańscy funkcjonariusze postanowili pomóc św. Mikołajowi i przygotować prezenty zarówno dla dzieci jak i seniorów. Doskonale wiedzą, że z uwagi na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa Mikołaj może nie zdążyć na czas dotrzeć do wszystkich, którzy czekają na niego z niecierpliwością.

Prezenty dla dzieci

W ramach akcji "Słodki Mikołaj” zorganizowaliśmy zbiórkę słodyczy wśród funkcjonariuszy.  Mikołaje w mundurach od razu wzięli się do pracy i dzięki temu zebraliśmy kilkadziesiąt kilogramów różnego rodzaju słodkości dla dzieciaków ze świetlic środowiskowych w Zabrzu. Kolorowe pudełka ze słodką zawartością przekazaliśmy Sylwii Krzemień, kierownik świetlic w dniu 3 grudnia, aby zdążyła przygotować słodkie prezenty.

Funkcjonariusze Służby Więziennej jak zwykle nie zawiedli i pokazali, że mają wielkie serca. Dzieci z uwagi na obostrzenia związane z epidemią nie przychodzą do świetlicy, ale mamy z nimi stały kontakt. Cały czas o nich myślimy i je wspieramy. Dlatego z okazji Mikołaja i zbliżających się świąt chcieliśmy zrobić im miłą niespodziankę. Dzieciaki o niczym nie wiedzą. Bo zazwyczaj z okazji Mikołajek organizowaliśmy w świetlicy spotkanie i różne zabawy. A w tym roku otrzymają piękne prezenty.  Bardzo dziękuję, że  włączyliście się  w tą inicjatywę i  zebraliście tak ogromną ilość  słodyczy - powiedziała Sylwia Krzemień, kierownik Zespołu Świetlic Środowiskowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu.  Oczywiście mikołajkowe prezenty będą dostarczane dzieciom indywidualnie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego – dodaje.

...i seniorów

Mikołaj w mundurze nie zapomniał również o seniorach. W tym roku okres świąteczny będzie dla niech szczególnie trudny.  Wiele osób starszych boryka się z wieloma problemami, jednak największy z nich to samotność. Często mieszkają sami po śmierci współmałżonka, nie mają rodziny lub dzieci  rzadko ich odwiedzają. Sytuację dodatkowo komplikuje epidemia koronawirusa. Ze względów bezpieczeństwa osoby starsze powinny zostać w domach. Nie odbędą się spotkania wigilijne organizowane przez różne organizacje społeczne.  A przecież święta to szczególny czas i nikt nie powinien czuć się samotny.

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu postanowili zorganizować akcję ,,Seniorze! Poczuj magię świąt”.  W ten sposób chcieliśmy im pokazać, że nie są sami, że ktoś się o nich troszczy i o nich pamięta.  W świątecznej paczce seniorzy - uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej z Zabrza Biskupice - otrzymają torby z odblaskami, które będą nie tylko miłym upominkiem, ale także zwiększą ich bezpieczeństwo na drodze. Zwłaszcza w jesienno - zimowym czasie, kiedy widoczność jest znacznie ograniczona. Torby uszyli skazani przy pomocy funkcjonariuszy podczas zajęć programu readaptacji społecznej pn.  Nić empatii. W paczce znajdą się również świąteczne życzenia od funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zabrzu oraz  piękne ceramiczne choinki i anioły, które powstały podczas zajęć dla skazanych seniorów – powiedziała por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu. Funkcjonariusze Służby Więziennej włączając skazanych w akcje pomocowe łączą resocjalizację z działalnością na rzecz społeczności lokalnej. Rozwijają w skazanych empatię, a także uświadamiają im, że pomagając innym pomagają także sobie – dodaje.

Magia świąt

Mamy nadzieję, że prezenty wywołają dużo radości i uśmiechu zarówno na twarzach dzieci jak i seniorów.  Bo święta to magiczny czas, w którym powinniśmy być radośni i obdarowywać się prezentami, nie tylko tymi materialnymi, ale także życzliwością i troską. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy podzielić się z innymi i obdarować ich drobnymi upominkami, bo pomaganie daje wiele radości. 

To jeszcze nie koniec świątecznych akcji. Już niedługo kolejne prezenty  - zapowiadają funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.