Wiadomości z Zabrza

Mecenas Robert Dopierała kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich

  • Dodano: 2021-05-26 07:45, aktualizacja: 2021-05-25 21:44

Mecenas Robert Dopierała znany jest zabrzanom ze sprawy morderstwa, którego dopuścił się były prezydent Zabrza. Teraz adwokat z Gliwic może zostać nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich.Czy śląski adwokat zastąpi prof. Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich? Tego nie wiadomo. Został jednak nowym kandydatem na to stanowisko. Jak podała „Rzeczpospolita”, mecenas wskazywał, że zgodzi się kandydować tylko, gdy Senat odrzuci kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego. Tak też się stało. 

Robert Dopierała zawodowo zajmuje się sprawami karnymi, a po godzinach – działalnością społeczną związaną z edukacji prawną najmłodszych obywateli. Z kolei w młodości był członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jednakże zabrzanie mogą go kojarzyć ze sprawą zabójstwa Lecha Frydrychowskiego, którego w 2008 roku miał dokonać Jerzy G., były prezydent Zabrza, który piastował ten urząd w latach 2002–2006, autor książek, naukowiec PAN i biznesmen.

Zamordowany miał być jego wierzycielem. Podejrzany o dokonanie tej zbrodni nie przyznawał się do jej popełnienia, a jednym z jego obrońców obok Małgorzaty Bednarskiej-Myczkowskiej był mecenas Dopierała. Oskarżonymi w tej samej sprawie byli również Robert i Rafał T. (bracia) oraz Mariusz F. To był trudny, poszlakowy proces. Finalnie były prezydent Zabrza został skazany na 25 lat więzienia.

Głośno o gliwickim mecenasie było też w 2015 roku, kiedy postanowił napisać list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym napisał: "Nie takiego Prezydenta wybierałem, nie na taką prezydenturę się godziłem". Poinformował, że chce wycofać swój głos i domagał się przeprosin za nadużycie zaufania.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również