Wiadomości z Zabrza

Matury 2021 już ruszyły. Kiedy następny egzamin?

  • Dodano: 2021-05-04 12:00

Maturzyści w całej Polsce rozpoczęli swój egzamin dojrzałości. 4 maja zdawali egzamin z języka polskiego, a w następnych dniach zmierzą się z matematyką i językiem obcym. To już drugi rocznik zdający matury w czasie pandemii.

W Zabrzu do egzaminu dojrzałości podeszło 1053 absolwentów liceów i technikum. Prezydent Zabrza za pomocą mediów społecznościowych przesyła życzenia dla tegorocznych maturzystów: 

- Drodzy Maturzyści! Przystępujecie do egzaminu dojrzałości, do którego przygotowywaliście się w niełatwym czasie pandemii. Wierzę, że pomimo nauki zdalnej, dzięki własnemu zaangażowaniu oraz wsparciu Waszych nauczycieli i rodziców, jesteście w stanie skutecznie podjąć to wyzwanie. Trzymam za Was kciuki i życzę połamania pióra. Powodzenia! - przekazuje prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Zmiany na maturze 2021

Egzamin dojrzałości w czasie pandemii wygląda nieco inaczej niż w poprzednich latach. Na maturze w 2021 roku obowiązkowe jest podejście do trzech pisemnych egzaminów, natomiast egzaminy ustne są tylko dla chętnych, którzy np. aplikują na zagraniczną uczelnię.

Matura w 2021 roku będzie składać się z trzech pisemnych egzaminów. Będzie to język polski, matematyka i język obcy nowożytny. W odróżnieniu od lat poprzednich, nie jest wymagane podchodzenie do egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Chętni mogą podejść do maksymalnie 6 dodatkowych egzaminów z przedmiotów nieobowiązkowych.

Nie zmieniają się pozostałe zasady. Wciąż trzeba uzyskać 30% punktów lub więcej, aby zaliczyć egzaminy z przedmiotów obowiązkowych. Zaliczenie wszystkich obowiązkowych przedmiotów gwarantuje uzyskanie świadectwa dojrzałości. Wybrane przedmioty dodatkowe nie mają wpływu na uzyskanie świadectwa.

Przedmioty obowiązkowe na maturze 2021

Język polski – 4 maja, godz. 9:00

Na napisanie egzaminu z języka polskiego maturzyści mieli 170 minut. Do zdobycia było maksymalnie 70 punktów, z czego z czego 20 za czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, natomiast 50 punktów za wypracowanie. Maturzyści mieli do wyboru dwie rozprawki i interpretację tekstu poetyckiego.

Matematyka – 5 maja, godz. 9:00

Egzamin z matematyki będzie trwał 170 minut. W tym roku nastąpiły pewne zmiany, w wyniku których ograniczono niektóre wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania dotyczące ostrosłupów. 

Za cały egzamin będzie można zdobyć 45 punktów, a nie jak w latach poprzednich – 50, w czym zadania zamknięte to maksymalnie 28, a zadania otwarte 17 punktów.

Język obcy nowożytny

Egzamin z języka obcego będzie trwał 120 minut. Języki do wyboru to język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski. Do zdobycia będzie maksymalnie 50 punktów, z czego aż 40 za zadania zamknięte, a 10 za otwarte. Egzamin będzie sprawdzał umiejętności maturzystów z zakresu rozumienia ze słuchu, czytania, doboru środków stylistycznych i wypowiedzi pisemnej.

W kolejnych dniach będą odbywać się egzaminy z przedmiotów dodatkowych.

Wyniki egzaminu maturalnego

Wyników egzaminu maturalnego będzie można spodziewać się 5 lipca, natomiast wyników egzaminu poprawkowego 10 września.

Tegorocznych maturzystów czeka wiele zmian spowodowanych pandemią COVID-19, obostrzeniami i reżimem sanitarnym. Maturzyści będą musieli, między innymi, mieć założone maseczki, aż do czasu kiedy zajmą swoje miejsca w sali. Konieczne będzie utrzymywanie dystansu społecznego przed, w trakcie i po egzaminie, oraz dezynfekcja rąk, a zwłaszcza przed użyciem przedmiotu ogólnodostępnego, np. słownika podczas egzaminu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również