Wiadomości z Zabrza

Łączenie sztuki z przyrodą w Miejskim Ogrodzie Botanicznym

  • Dodano: 2020-06-08 09:30

8 czerwca w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu odbędzie się wydarzenie przygotowane w ramach projektu pn. "Łączenie sztuki z przyrodą - Upiększanie przestrzeni publicznej". W tym dniu od godz. 10.00 do godz. 12.00 w zabrzańskim MOB trzy drzewa zostaną ozdobione wydzierganymi przez uczestników projektu dzianinami i haftami /yarn bombing/.


Projekt realizuje zabrzańskie stowarzyszenie "Pogodni i Aktywni", jako patronacka organizacja pozarządowa w imieniu grupy nieformalnej. Jest on dofinansowany w ramach konkursu „Fio śląskie lokalnie 2020.” i skierowany jest do mieszkańców Śląska.

Celem głównym projektu jest zapobieganie marginalizacji i wykluczeniu osób starszych, poprzez aktywizację w działaniach na rzecz upiększania przestrzeni publicznej.

Pierwszy etap realizacji projektu polegał na przygotowaniu "okryć' na drzewa z wykorzystaniem kolorowej wełny i tkanin. W ramach drugiego etapu odbędą się warsztaty, w trakcie których tworzone będą ozdoby ceramiczne z gliny oraz ozdoby koronkowe; powstanie też łąka kwiatowa. Trzeci etap przewiduje, że wykonane prace zapełnią przestrzeń publiczną w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu .

Projekt realizowany jest m.in. we współpracy z Urzędem Miejskim w Zabrzu, Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu, Centrum Organizacji Pozarządowych  w Zabrzu oraz Filią nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. Finał projektu przewidziano we wrześniu br.

A tak w rzeczywistości wygląda yarn bombing, czyli dziedzina sztuki polegająca na pokrywaniu elementów przestrzeni zewnętrznej (najczęściej architektury miejskiej, ale także drzew, kamieni itp.) ręcznie wykonanymi dzianinami. Wkrótce przekonamy się, jakie ozdoby powstały w ramach projektu Łączenie sztuki z przyrodą - Upiększanie przestrzeni publicznej".   

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.