Planujesz zakup mieszkania, domu lub działki? Przed sfinalizowaniem transakcji koniecznie sprawdź księgę wieczystą! Ostrzegamy Cię nie na żarty – zbagatelizowanie zawartych w niej informacji może wpędzić Cię w niemałe kłopoty. Jeśli chcesz ich uniknąć, przeczytaj krótki poradnik, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Dowiesz się, które informacje mają szczególne znaczenie, gdzie ich szukać i jak je interpretować.
Czym jest księga wieczysta?
Zastanawiasz się, czym w ogóle jest księga wieczysta i dlaczego ma tak wielkie znaczenie? Wyjaśniamy: to publiczny rejestr, który informuje o stanie prawnym każdej nieruchomości. Zasady funkcjonowania tego dokumentu opisane zostały w ustawie o księgach wieczystych i hipotece z 6 lipca 1982 roku. Dzięki weryfikacji księgi wieczystej, uzyskasz informację komu i jakie prawa przysługują do danej nieruchomości, którą zamierzasz kupić. Co zrobić, gdy nie znasz numeru księgi wieczystej nieruchomości? Dowiesz się tego na stronie Ksiegi-wieczyste.org.
Oznaczenie nieruchomości – Dział I-O
Każda księga wieczysta składa się z kilku działów. Pierwszym z nich jest „Oznaczenie nieruchomości”. Na podstawie zawartych w nim informacji, będziesz w stanie zweryfikować, czy adres, pod którym znajduje się nieruchomość, zgadza się ze stanem prawnym. Sprawdzisz również rodzaj i liczbę pomieszczeń, upewnisz się, czy do mieszkania przynależy garaż lub komórka lokatorska. Jeśli zamierzasz mieszkać w zakupionej nieruchomości, sprawdź, czy została ona oznaczona jako lokal mieszkalny!
Własność – Dział II
Choć może wydawać Ci się oczywiste, że osoba, która sprzedaje nieruchomość, jest jej właścicielem, przed finalizacją umowy powinieneś mieć co do tego stuprocentową pewność. W księdze wieczystej zweryfikujesz imię i nazwisko właściciela oraz jego numer PESEL. Może się okazać, że osoba, która podaje się za właściciela, w rzeczywistości jest jedynie współwłaścicielem (w takiej sytuacji konieczna będzie zgoda pozostałych współwłaścicieli) lub w ogóle nie posiada uprawnień do dysponowania nią.
Prawa, roszczenia i ograniczenia – Dział III
Wiesz, że zdarzały się przypadki sprzedaży nieruchomości wraz z lokatorami? To nie żart! Upewnij się, że nieruchomość, którą zamierzasz kupić, nie jest obciążona prawami osób trzecich, np. umową dożywocie, prawem pierwokupu lub dzierżawy. Te informacje znajdują właśnie się w dziale trzecim.
Hipoteka – Dział IV
Zakup nieruchomości jest kosztowną inwestycją. Może jednak kosztować Cię znacznie więcej, jeśli nie sprawdzisz, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Upewnij się, że w dniu zakupu dział IV jest pusty, a wszelkie hipoteki zostały wykreślone. Jeśli decydujesz się na zakup mieszkania obciążonego hipoteką, w dziale IV znajdziesz na jej temat wszelkie niezbędne informację – rodzaj hipoteki, walutę i kwotę obciążenia.
Wzmianki
Sprawdziłeś księgę i wygląda na to, że wszystko jest w najlepszym porządku? Zerknij jeszcze na wzmianki! To z nich dowiesz się, czy w sądzie rejonowym złożony został wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej nieruchomości, którą planujesz kupić. Jeśli zauważysz jakąś wzmiankę, wstrzymaj się z zakupem nieruchomości do momentu, aż zostanie ona wyjaśniona.