Wiadomości z Zabrza

Ksiądz Waldemar C. został prawomocnie skazany. Najbliższe lata spędzi w więzieniu

  • Dodano: 2021-05-15 10:45

Dawny wikariusz parafii św. Teresy w Zabrzu i nauczyciel w Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu, ks. Waldemar C. został prawomocnie skazany za przestępstwa seksualne. Sąd zdecydował, że duchowny spędzi 4 lata w więzieniu.O sprawie informowaliśmy na łamach naszego portalu w lipcu 2019 roku. Przypomnijmy, że ksiądz Waldemar C. był proboszczem w Pawonkowie. Wcześniej, w latach 1998-2005 pracował jako wikary w parafii Bożego Ciała w Bytomiu – Miechowicach, a następnie w latach 2006 – 2010 sprawował posługę duszpasterską jako wikariusz w parafii pw. Św. Teresy w Zabrzu – Mikulczycach. Dodatkowo, uczył w Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu. 

Ksiądz został zatrzymany latem 2019 roku

Proboszcz parafii św. Katarzyny w Pawonkowie (od 2010 roku), został zatrzymany w czwartek 13 czerwca 2019 roku. Sąd Rejonowy w Lublińcu zdecydował o umieszczeniu go w areszcie. Powód? Duchowny został oskarżony o pedofilię. Zaraz po zatrzymaniu prokurator przedstawił proboszczowi zarzuty za czyny o charakterze seksualnym, w tym przestępstwa pedofilii.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez śledczych, ksiądz miał doprowadzić osobę będącą poniżej piętnastego r.ż. do innych czynności o charakterze seksualnym. Jak śledczy wpadli na jego trop? Wiadomo, że policjanci zabezpieczyli komputer duchownego. Miało to związek z tym, że zarzucono mu pokazywanie treści pornograficznych osobom małoletnim. Prawdopodobnie pokrzywdzone zostały dwie osoby. Za przestępstwa o charakterze seksualnym podejrzany może otrzymać karę więzienia i spędzić nawet 12 lat za kratkami. 

Komentarz w tej sprawie wydała wówczas Kuria Diecezjalna w Gliwicach, pisząc:

- Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich. Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy – zapowiedział kanclerz Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.

Początkowo podejrzanego aresztowano na 3 miesiące

Prokuratura w Lublińcu wnioskowała o trzymiesięczny areszt. Sąd Rejonowy w Lublińcu przychylił się do tego wniosku. Jednakże później zasądzono jeszcze trzy miesiące aresztu. Adwokat ks. Waldemara C. wniósł jednak zażalenie od tej decyzji, a Sąd Okręgowy w Częstochowie postanowił skrócić okres tymczasowego aresztowania.

Finalnie, duchowny opuścił areszt w czerwcu ubiegłego roku. Sprawa się jednak na tym nie zakończyła. Wróciła na wokandę 12 listopada 2020 roku. Wtedy też Sąd Rejonowy w Lublińcu uznał Waldemara C. za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów. Śledztwo wykazało, że rozpijał nieletnich i dopuścił się przestępstwa seksualnego. Księdza skazano na 4 lata więzienia. To jednak nie wszystko. Przez 15 lat nie może pracować z nieletnimi, a przez 3 lata – zbliżać się do poszkodowanego na 50 metrów. Dodatkowo, został zobligowany do zapłacenia 2 tysięcy zł na rzecz wykorzystanego chłopca i po 500 zł na rzecz pozostałych. Ks. Waldemar C. musi też przejść terapię dotyczącą preferencji seksualnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również