Wiadomości z Zabrza

Kolejny sukces ŚCCS! Wykonano pierwszy w Polsce przeszczep serca pobranego za granicą

  • Dodano: 2023-03-03 12:00

46-letni Marcin z województwa świętokrzyskiego pierwszym w Polsce pacjentem po przeszczepie serca pobranego za granicą. Operację przeprowadzono w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Pierwsza w Polsce transplantacja serca pobranego za granicą

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu poinformowało o kolejnej dobrej wiadomości. W Zabrzu wykonano kolejny udany przeszczep serca, a co ważne, był to pierwszy w naszym kraju przeszczep serca pobranego za granicą. Zespół transplantacyjny pobrał serce w szpitalu na terenie Republiki Czeskiej. Dzięki pomocy czeskiej policji organ został przetransportowany do granicy z Polską, a następnie do Zabrza, gdzie zespół docenta Tomasza Hrapkowicza przeprowadził transplantację.

– Mamy nadzieję, że to milowy krok w rozwoju polskich programów transplantacyjnych. Obecnie, kiedy mamy w kraju już siedem ośrodków transplantacji serca, musimy szukać nowych rozwiązań w dziedzinie donacji narządów do transplantacji – mówiła Bogumiła Król, kierownik biura koordynacji transplantacji w Śląskiem Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

46-latek na nowe serce czekał od 2017 roku

Na nowe serce czekał 46-letni pan Marcin z województwa świętokrzyskiego. Cierpiał na ciężką niewydolność serca, a na przeszczep czekał od 2017 roku. Operacji doczekał dzięki mechanicznemu wspomaganiu krążenia. W ostatnich miesiącach był hospitalizowany w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

– Operacja przeszła planowo, bez niespodzianek. W tej chwili pacjent jest pacjentem rehabilitującym, siedzącym, dobrze rokującym na przyszłość – powiedział dr hab. n. med. Tomasz Hrapkowicz.

Jak podkreśla ŚCCS, transplantacja doszła do skutku dzięki współpracy koordynatorów transplantacyjnych z Zabrza oraz dr Anny Pszenny z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant. W wyjątkowej akcji pobrania serca uczestniczyli: chirurg pobierający dr Piotr Pasek, ocenę echograficzną serca wykonał dr Tomasz Niklewski, pielęgniarz anestezjologiczny Krzysztof Tkocz, który jest również koordynatorem transplantacyjnym w SCCS, pielęgniarka instrumentacji Danuta Tichy, kierowca Marian Miller, koordynację przeprowadziła mgr Bogumiła Król - koordynator transplantacyjny.

Lider w dziedzinie transplantacji serc w Polsce

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu pozostaje liderem w dziedzinie transplantologii w Polsce. Łącznie do tej pory w zabrzańskim szpitalu wykonano już blisko 1600 przeszczepów serca. Tylko w 2022 roku wykonano łącznie 101 udanych transplantacji, w tym 51 przeszczepów serca i 50 transplantacji płuc.

Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to jeden z dwóch ośrodków w Polsce, w których wykonywane są przeszczepy serca u dzieci i jedyny ośrodek, który wykonuje tego typu zabiegi u pacjentów poniżej pierwszego roku życia. Od 1988 w ŚCCS wykonano 135 transplantacji serc u dzieci, z czego 13 odbyło się w 2022 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również