Wiadomości z Zabrza

Kolejny odcinek torowiska tramwajowego zostanie wyremontowany

 • Dodano: 2024-04-18 13:15

Do końca czerwca wyremontowany zostanie kolejny odcinek torowiska w ciągu ul. Wolności w Zabrzu. W sumie roboty obejmą ok. 650 mtp. od ul. Galla do salonu Reanult.

Szacunkowa wartość zamówienia to 100 tys. zł netto

Spośród czterech ofert, jakie wpłynęły w ramach postępowania konkursowego, Tramwaje Śląskie S.A. wybrały firmę Max-bud1 Tomasz Warchala. Wykonawca będzie miał 24 godziny na rozpoczęcie prac od momentu otrzymania zgłoszenia, natomiast termin realizacji przypada do końca czerwca 2024 r.

– Roboty realizowane będą pod ruchem po jednym torze po zabudowaniu rozjazdów technologicznych – wyjaśnia rzecznik prasowy Spółki, Andrzej Zowada.

Dzięki temu na czas prowadzenia prac nie będzie konieczności zawieszania kursowania linii, ani zmiany rozkładów jazdy. Warto dodać, iż w ostatnim czasie na terenie Zabrza już niemal cała infrastruktura tramwajowa została zmodernizowana.

– Od Makoszów do Mikulczyc, od Rudy Śląskiej do Gliwic – praktycznie już całe torowisko zostało wyremontowane. To ogrom prac, które zostały zrealizowane w ramach kilkunastu projektów, dzięki którym od jesieni zeszłego roku możemy cieszyć się wyższym poziomem bezpieczeństwa i komfortu podróżowania – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W ramach perspektywy UE 2014 – 2020 na terenie Miasta dobiegają końca ostatnie prace wykończeniowe w ramach realizacji zadania pod nazwą „Zintegrowany Projekt modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”. W ramach niego wykonanych zostanie łącznie siedem zadań infrastrukturalnych:

 1. „Przebudowa infrastruktury tramwajowej w Zabrzu, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i ul. Religi od ul. Wolności do skrzyżowania z ul. Stalmacha wraz z odgałęzieniami” (zadanie 6.1),
 2. „Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ciągu ul. Bytomskiej w Zabrzu, od ul. Zamkowej do ul. Szyb Franciszek wraz z Pętlą Biskupice oraz  z rozjazdami” (zadanie 6.2),
 3. „Przebudowa obiektu mostowego nad potokiem Julka w Zabrzu wraz z torowiskiem do przejazdu przez ul. Stara Cynkownia w Bytomiu” (zadanie 6.3 – realizowane częściowo na terenie Zabrza),
 4. „Przebudowa przejazdu drogowo – tramwajowego ul. Knurowskiej z ul. Wolności na granicy miast Gliwic i Zabrza” (zadanie 8.1 – realizowane częściowo na terenie Zabrza),
 5. „Przebudowa torowiska w ciągu ul. Wolności w Zabrzu od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Miarki” (zadanie 8.2),
 6. „Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ciągu ul. Wolności w Zabrzu od skrzyżowania ul. Wolności z ul. Floriana (Browaru) do granicy z Rudą Śląską” (zadanie 8.3),
 7. „Przebudowa torowiska tramwajowego w Zabrzu od Pętli Mikulczyce do skrzyżowania ul. Mikulczyckiej z ul. Dygasińskiego łącznie z pętlą” (zadanie nr 15).

Zadania nr 6.1, 6.2, 6.3 i 8.1 zostały zrealizowane w latach 2019 – 2021, w trakcie realizacji znajdują się zadania nr: 8.2, 8.3 i 15. W ramach powyższych zadań Spółka dotychczas poniosła nakłady inwestycyjne w wysokości 103 733 654 zł w tym dofinansowanie z UE wyniosło: 30 159 468 zł.

Wcześniej dzięki środkom unijnym w ramach perspektywy 2007 – 2013 realizowane było zadanie pn.: „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” (perspektywa EU 2007-2013).

 1. „Modernizacja torowiska tramwajowego w Zabrzu w ul. Bytomskiej na odcinku od ul. Bolesława Chrobrego do ul. Młyńskiej” (zadanie nr 48),
 2. „Modernizacja torowiska w ul. Bytomskiej od ul. Chrobrego do ul. Drzymały” (zadanie nr 49),
 3. „Modernizacja torowiska w ul. Wolności od ul. Kondratowicza do granicy z Gliwicami” (zadanie nr 50),
 4. „Modernizacja torowiska tramwajowego w ul. 3 Maja w Zabrzu” (zadanie nr 51),
 5. „Modernizacja torowiska tramwajowego w Zabrzu wzdłuż ulic: Marcina Lutra, Plac Krakowski, Wiktora Brysza do skrzyżowania z ul. Wolności” (zadanie nr 52).

Łącznie na realizację tych zadań Spółka poniosła nakłady inwestycyjne w wysokość 42 297 491 zł, w tym dofinansowanie UE wyniosło 33 184 831 zł.

Ponadto, w latach 2015 – 2022, Spółka na terenie Miasta realizowała zadania związane z przebudową infrastruktury tramwajowej. Łączna wartość poniesionych nakładów wyniosła 13 755 925 zł. W ramach Planu Inwestycyjnego na rok 2023 na terenie Miasta realizowane są również następujące zadania:

 1. „Modernizacja torowiska tramwajowego w Zabrzu wzdłuż ul. Wolności na odcinku od ul. Piłsudskiego do ul. Galla”,
 2.  „Budowa peronów na przystanku tramwajowym przy schronisku dla zwierząt w sąsiedztwie ul. Bytomskiej w Zabrzu”.

W 2023 r. planowane nakłady inwestycyjne do poniesienia w ramach ww. zadań wyniosą ok. 1,72 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również