Wiadomości z Zabrza

Kolejne działania w ramach programu "Pieszy" na zabrzańskich drogach

  • Dodano: 2020-10-09 14:00

We wtorek policjanci z zabrzańskiej drogówki prowadzili działania „Pieszy". Ich nadrzędnym celem jest troska o bezpieczeństwo pieszych, jednak policjanci zwracali uwagę również na działania kierowców. Podczas działań kontrolowali rejony przejść dla pieszych oraz miejsca, w których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. 

W trakcie działań policjanci przypominali o używaniu odblasków, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo pieszych

W ramach realizowanych działań funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów, obejmując szczególnym nadzorem miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. Szczególną opieką zostały objęte przejścia dla pieszych oraz miejsca, w których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Apel Policji

Funkcjonariusze apelują także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze. Dodatkowo nadchodząca zmiana czasu na zimowy spowoduje, że wcześniej będzie robić się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.