Wiadomości z Zabrza

Kolejna Zabrzańska Masa Krytyczna za nami. Dlaczego i dokąd jeżdżą na mrozie?

 • Dodano: 2017-02-11 12:45

Ruszają w każdy drugi piątek miesiąca, niezależnie od pory roku i aury. Nie tylko dlatego, że kochają rower, ale przede wszystkim chcą zwrócić uwagę władz miasta na zbyt małą liczbę ścieżek rowerowych, a kierowców, że są takimi uczestnikami ruchu, jak oni.


Zabrzańscy miłośnicy dwóch kółek po raz kolejny spotkali się 10 lutego na placu Wolności.  Wśród uczestników Masy byli dorośli, młodzież, a nawet dzieci. Mróz im nie straszny.


-Każda pora jest dobra, kto kocha rower, ten jeździ sam i w grupie -  mówił pan Jan, który jest uczestnikiem Zabrzańskiej Masy Krytycznej od kilku lat.


Inicjatywa obchodziła w zeszłym roku szóste urodziny i cieszy się niesłabnąca popularnością.


- W miesiące letnie jest nas oczywiście dużo więcej, ale i tak jak na warunki zimowe jest nas sporo – mówiła pani Agnieszka, która bierze udział w koordynacji przejazdu Masy.

Uczestnicy akcji przejeżdżają przez miasto pod eskortą Policji oraz Straży Miejskiej. Mają odblaskowe kamizelki, kaski oraz odpowiednio oznakowane rowery. Taki jest też jeden z celów akcji – promocja bezpiecznego korzystania z roweru i zgodnych z prawem zachowań na drodze. Poza tym rowerzyści chcą zwrócić uwagę władz Zabrza, jak i innych uczestników ruchu drogowego, na stale rosnącą liczbę cyklistów, którzy korzystają z roweru nie tylko w celach rekreacyjnych, ale i komunikacyjnych. Przekonują też zmotoryzowanych mieszkańców do przejścia na ten ekologiczny, zdrowy i względnie wygodny środek transportu. Względnie, bo w mieście brakuje nie tylko asfaltowych ścieżek rowerowych, ale także porządnych stojaków. 

Liczy sie też integracja środowiska rowerzystów. 10 lutego w Masie wzięli udział rowerzyści nie tylko z Zabrza, ale też m. in. z Gliwic i Bytomia. Poradzi sobie każdy? Trasy są najróżniejsze, najczęściej to pętla wokól centrum miasta, piątkowa miała około 7 kilometrów, zwykle to minimum 10. Jak przekonują koordynatorzy akcji, tempo narzuca najwolniejszy uczestnik.

Kolejna Zabrzańska Masa Krytyczna 10 marca. Zbiórka i start tradycyjnie na placu Wolności o godz. 18.

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Następna informacja

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • obywatel - rowerzysta

  O stojaki rowerowe może będzie można walczyć w aplikacji Kręć kilometry , bo jakoś cienko się Zabrze spisało. Ja i kumpel zrobiliśmy dla Zabrza w dwóch ponad 10 % przejechanych km.Dajcie wszystkim rowerzystom znać , może od maja znowu ruszy akcja https://kreckilometry.pl/

  • obywatel - rowerzysta
   2017-02-12 18:40
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.