Wiadomości z Zabrza

Kolejna Zabrzańska Masa Krytyczna za nami. Dlaczego i dokąd jeżdżą na mrozie?

 • Dodano: 2017-02-11 12:45

Ruszają w każdy drugi piątek miesiąca, niezależnie od pory roku i aury. Nie tylko dlatego, że kochają rower, ale przede wszystkim chcą zwrócić uwagę władz miasta na zbyt małą liczbę ścieżek rowerowych, a kierowców, że są takimi uczestnikami ruchu, jak oni.


Zabrzańscy miłośnicy dwóch kółek po raz kolejny spotkali się 10 lutego na placu Wolności.  Wśród uczestników Masy byli dorośli, młodzież, a nawet dzieci. Mróz im nie straszny.


-Każda pora jest dobra, kto kocha rower, ten jeździ sam i w grupie -  mówił pan Jan, który jest uczestnikiem Zabrzańskiej Masy Krytycznej od kilku lat.


Inicjatywa obchodziła w zeszłym roku szóste urodziny i cieszy się niesłabnąca popularnością.


- W miesiące letnie jest nas oczywiście dużo więcej, ale i tak jak na warunki zimowe jest nas sporo – mówiła pani Agnieszka, która bierze udział w koordynacji przejazdu Masy.

Uczestnicy akcji przejeżdżają przez miasto pod eskortą Policji oraz Straży Miejskiej. Mają odblaskowe kamizelki, kaski oraz odpowiednio oznakowane rowery. Taki jest też jeden z celów akcji – promocja bezpiecznego korzystania z roweru i zgodnych z prawem zachowań na drodze. Poza tym rowerzyści chcą zwrócić uwagę władz Zabrza, jak i innych uczestników ruchu drogowego, na stale rosnącą liczbę cyklistów, którzy korzystają z roweru nie tylko w celach rekreacyjnych, ale i komunikacyjnych. Przekonują też zmotoryzowanych mieszkańców do przejścia na ten ekologiczny, zdrowy i względnie wygodny środek transportu. Względnie, bo w mieście brakuje nie tylko asfaltowych ścieżek rowerowych, ale także porządnych stojaków. 

Liczy sie też integracja środowiska rowerzystów. 10 lutego w Masie wzięli udział rowerzyści nie tylko z Zabrza, ale też m. in. z Gliwic i Bytomia. Poradzi sobie każdy? Trasy są najróżniejsze, najczęściej to pętla wokól centrum miasta, piątkowa miała około 7 kilometrów, zwykle to minimum 10. Jak przekonują koordynatorzy akcji, tempo narzuca najwolniejszy uczestnik.

Kolejna Zabrzańska Masa Krytyczna 10 marca. Zbiórka i start tradycyjnie na placu Wolności o godz. 18.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • obywatel - rowerzysta

  O stojaki rowerowe może będzie można walczyć w aplikacji Kręć kilometry , bo jakoś cienko się Zabrze spisało. Ja i kumpel zrobiliśmy dla Zabrza w dwóch ponad 10 % przejechanych km.Dajcie wszystkim rowerzystom znać , może od maja znowu ruszy akcja https://kreckilometry.pl/

  • obywatel - rowerzysta
   2017-02-12 18:40
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.