Wiadomości z Zabrza

Koksownia Jadwiga obchodzi 140-lecie działalności. Zakład przetrwał dwie wojny światowe!

  • Dodano: 2024-04-05 10:45

Koksownia Jadwiga wchodząca w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej obchodzi 140-lecie funkcjonowania. Zakład przetrwał dwie wojny światowe i niejeden kryzys ekonomiczny!

Zakład produkcji koksu obchodzi jubileusz 140-lecia funkcjonowania

Koksownia „Jadwiga” znajdująca się w naszym mieście to najstarszy w Polsce funkcjonujący zakład koksowniczy. W 2024 roku zabrzańska „Jadwiga” obchodzi jubileusz 140-lecia działalności. Pomimo tak długiego stażu zakład cały czas się rozwija i wprowadza zmiany, aby móc jak najdłużej świadczyć swoje usługi na bardzo wysokim poziomie. W tym tygodniu koksownię odwiedziła prezydent Zabrza, która podkreśliła, że nie tylko tworzenie nowych zakładów pracy, ale również remonty istniejących są niezwykle istotne dla rozwoju gospodarczego w Zabrzu.

– Z uznaniem patrzę na konsekwentnie realizowaną przez Zarząd Koksowni koncepcję modernizacji zakładu. Pracownikom naszej koksowni dziękuję za ogrom ciężkiej pracy realizowanej w tym wymagającym przemyśle – przekazała Małgorzata Mańka-Szulik w mediach społecznościowych.

Koksownia Jadwiga została uruchomiona w 1884 roku

Zabrzański zakład produkcji koksu został uruchomiony w 1884 roku przy Hucie Borsiga. Przetrwał wiele kryzysów ekonomicznych oraz dwie wojny światowe. Do roku 1929, w którym przeprowadzono modernizację zakładu, jego zdolności produkcyjne sięgały 750 ton koksu na dobę. W ramach modernizacji w „Jadwidze” m.in. wybudowano nową baterię i wyremontowano oddział węglopochodnych, przez co zakład mógł rozszerzyć swoją działalność i produkować już nie tylko gaz koksowniczy, ale również siarczan amonu, wodę amoniakalną, benzol, toluen, ksylen i naftalen. W trakcie drugiej wojny światowej „Jadwiga” funkcjonowała normalnie, produkując 790 ton koksu na dobę, jednak w 1945 roku jej działalność została wstrzymana na trzy lata. Ponowne uruchomienie zakładu w 1948 roku pozwoliło osiągnąć mu zdolność produkcyjną wynoszącą 264 tys. ton koksu rocznie.

W latach 1990-2009 koksownia najprężniej się rozwijała, dzięki czemu stała się zakładem nowoczesnym, a jego praca pozwala na zachowanie właściwych standardów ochrony środowiska przy jednoczesnym produkowaniu koksu o bardzo dobrych parametrach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również