Wiadomości z Zabrza

Kocioł w zabrzańskiej elektrociepłowni naprawiony. Dostawy ciepła znów się odbywają

  • Dodano: 2023-01-23 13:30

Po blisko tygodniu zakończono naprawę kotła w zabrzańskiej elektrociepłowni. Dostawy ciepła odbywają się już bez zakłóceń. 

Awaria kotła w elektrociepłowni w Zabrzu

W sobotę 21 stycznia zakończono trwającą od poniedziałku naprawę uszkodzonego kotła w elektrociepłowni w Zabrzu. Po kilku dniach wszystkie naprawy zakończyły się pomyślnie, co potwierdziły wyniki przeprowadzonych badań, a prace zostały odebrane przez Urząd Dozoru Technicznego.

– Zdemontowaliśmy rusztowanie i o godz. 9:30 rozpoczęliśmy proces uruchamiania kotła. Stopniowo zwiększamy dostawy ciepła. Proces musi być rozłożony w czasie ze względu na wymagania techniczne i technologiczne kotła. Kaloryfery powinny być wyraźnie cieplejsze dzisiaj w godzinach wieczornych – informował w minioną sobotę Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Do awarii doszło w miniony poniedziałek

Awaria w zabrzańskiej elektrociepłowni nastąpiła w poniedziałek 16 stycznia. Około godziny 11:30 poinformowano, że z powodu awarii elementów ciśnieniowych kotła wystąpią zakłócenia dostaw ciepła na terenie Zabrza i Bytomia. Niezwłocznie rozpoczęto prace mające na celu zlokalizowanie i naprawę usterki. Kocioł został wyłączony, wychłodzony i oczyszczony z pozostałości złoża. Mimo awarii ciepło było ciągle dostarczane do odbiorców, choć w mniejszej ilości.

Następnego dnia rozpoczęto stawienia rusztowania, dzięki któremu serwisanci mogli zdiagnozować miejsce awarii na wysokości 42 metrów. Przez następne dni przeprowadzane były prace naprawcze, między innymi wymiana elementów ciśnieniowe kotła. W piątek 20 stycznia prześwietlono spoiny i przeprowadzono badania ultradźwiękowe potwierdzające poprawne wykonanie naprawy.

Ostatecznie w sobotę 21 stycznia naprawa zakończyła się, a ciepło powinno już być dostarczane do odbiorów bez zakłóceń. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również