Wiadomości z Zabrza

Karol Godula patronem Szkoły Podstawowej nr 11

  • Dodano: 2021-11-08 08:30, aktualizacja: 2021-11-08 08:46

Szkoła Podstawowa nr 11 w Zabrzu od 1 września ubiegłego roku nosi imię Karola Goduli. Jednak ze względu na trwającą pandemię uroczystości zorganizowane zostały dopiero w tym roku szkolnym. W piątek w kościele pw. św. Jana i Pawła, odprawiona została uroczysta msza św., bezpośrednio po niej złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Karolowi Goduli, która umieszczona jest w sąsiedztwie szkoły.

Szkoła Podstawowa na 11 im. Karola Goduli w Zabrzu

Imię Karola Goduli nadano Szkole Podstawowej nr 11 w Makoszowach na sesji Rady Miasta Zabrze, która odbyła się 18 maja 2020 r. Wnioskowali o to wspólnie zarówno Rada Rodziców, Rada Pedagogiczna oraz Rada Dzielnicy Makoszowy. To właśnie w tej dzielnicy 8 listopada 1781 urodził się "król cynku", dobrodziej Joanny Gryzik, hrabiny Schaffgotsch.

Karol Godula

Karol Godula żył 67 lat, z tego pracy poświęcił 47 lat. Potrzebował pół wieku, aby zbudować największe imperium przemysłowo – finansowe (majątek własny i rodziny Ballestrem) w ówczesnych Niemczech. Doskonały organizator, innowator, przedsiębiorca, a przede wszystkim wizjoner. Nie bojący się nowych rozwiązań, nowych wyzwań. Człowiek, który położył podwaliny pod cały górnośląski przemysł. Pionier przeobrażeń industrialnych w Europie. Z wszystkich górnośląskich potentatów przemysłowych przyczynił się najbardziej do budowy wspaniałej potęgi technicznej i cywilizacyjnej Górnego Śląska.

Zmarł 6 lipca 1848 roku we Wrocławiu. Pochowany został na wrocławskim cmentarzu św. Wojciecha. Po wybudowaniu przez spadkobierczynię Goduli (Joanne Gryzik, później Schaffgotsch von Schomberg-Godulla) kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach, prochy jego zostały przewiezione 2 września 1909 r. i złożone w podziemiach świątyni.

Uroczystości nadania szkole im. Karola Goduli

W uroczystościach, które odbyły się w piątek w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 przy ul. Dalekiej 2 w Zabrzu udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze Jan Pawluch, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu, przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji RM Zabrze Damian Trześniewski, przewodniczący Komisji Oświaty RM Zabrze Sebastian Markisch, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej Krystian Gałuszka oraz przedstawiciele społeczności szkolnej.

Dyrektor MBP w Rudzie Śląskiej przybliżył uczestnikom uroczystości sylwetkę patrona SP nr 11, a uczniowie Zespołu wystąpili z programem artystycznym.

Warto przypomnieć, że wraz z nadaniem SP nr 11 w Zabrzu imienia Karola Goduli placówka otrzymała również sztandar.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.