Wiadomości z Zabrza

Karol Godula patronem Szkoły Podstawowej nr 11

  • Dodano: 2021-11-08 08:30, aktualizacja: 2021-11-08 08:46

Szkoła Podstawowa nr 11 w Zabrzu od 1 września ubiegłego roku nosi imię Karola Goduli. Jednak ze względu na trwającą pandemię uroczystości zorganizowane zostały dopiero w tym roku szkolnym. W piątek w kościele pw. św. Jana i Pawła, odprawiona została uroczysta msza św., bezpośrednio po niej złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Karolowi Goduli, która umieszczona jest w sąsiedztwie szkoły.

Szkoła Podstawowa na 11 im. Karola Goduli w Zabrzu

Imię Karola Goduli nadano Szkole Podstawowej nr 11 w Makoszowach na sesji Rady Miasta Zabrze, która odbyła się 18 maja 2020 r. Wnioskowali o to wspólnie zarówno Rada Rodziców, Rada Pedagogiczna oraz Rada Dzielnicy Makoszowy. To właśnie w tej dzielnicy 8 listopada 1781 urodził się "król cynku", dobrodziej Joanny Gryzik, hrabiny Schaffgotsch.

Karol Godula

Karol Godula żył 67 lat, z tego pracy poświęcił 47 lat. Potrzebował pół wieku, aby zbudować największe imperium przemysłowo – finansowe (majątek własny i rodziny Ballestrem) w ówczesnych Niemczech. Doskonały organizator, innowator, przedsiębiorca, a przede wszystkim wizjoner. Nie bojący się nowych rozwiązań, nowych wyzwań. Człowiek, który położył podwaliny pod cały górnośląski przemysł. Pionier przeobrażeń industrialnych w Europie. Z wszystkich górnośląskich potentatów przemysłowych przyczynił się najbardziej do budowy wspaniałej potęgi technicznej i cywilizacyjnej Górnego Śląska.

Zmarł 6 lipca 1848 roku we Wrocławiu. Pochowany został na wrocławskim cmentarzu św. Wojciecha. Po wybudowaniu przez spadkobierczynię Goduli (Joanne Gryzik, później Schaffgotsch von Schomberg-Godulla) kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach, prochy jego zostały przewiezione 2 września 1909 r. i złożone w podziemiach świątyni.

Uroczystości nadania szkole im. Karola Goduli

W uroczystościach, które odbyły się w piątek w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 przy ul. Dalekiej 2 w Zabrzu udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze Jan Pawluch, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu, przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji RM Zabrze Damian Trześniewski, przewodniczący Komisji Oświaty RM Zabrze Sebastian Markisch, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej Krystian Gałuszka oraz przedstawiciele społeczności szkolnej.

Dyrektor MBP w Rudzie Śląskiej przybliżył uczestnikom uroczystości sylwetkę patrona SP nr 11, a uczniowie Zespołu wystąpili z programem artystycznym.

Warto przypomnieć, że wraz z nadaniem SP nr 11 w Zabrzu imienia Karola Goduli placówka otrzymała również sztandar.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również