Wiadomości z Zabrza

Już wkrótce – 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu

  • Dodano: 2023-08-30 09:00, aktualizacja: 2023-08-30 10:46

Przed nami XI edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu. Festiwalu, który zainaugurował swoją działalność dokładnie 22 października 2013 roku, w czasie obchodów jubileuszu 80. urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego, w obecności samego Patrona wydarzenia.

Trzy dni, trzy koncerty, trzy lokalizacje!

W roku 90. urodzin Mistrza, po raz pierwszy w ramach tegorocznej edycji Festiwalu, spotkamy się w miejscu gdzie wszystko się zaczęło, w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu – na poziomie 320.

Na początek Clair de Lune Claude’a Debussy’ego, które będzie można usłyszeć już 21 września. Genialny, francuski wirtuoz harfy – Xavier De Maistre, wykona w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu program złożony z wyjątkowych interpretacji utworów inspirowanych ulotnymi marzeniami sennymi tytułowego Światła księżyca. 

23 września, będziemy świadkami niezwykłego, muzycznego performancu. Marisol Montalvo to wybitna, amerykańska sopranistka, która w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej NUSO z Charkowa pod dyrekcją Jurka Dybała porwie nas w świat złożony z muzycznych arcydzieł muzyki poważnej, pogranicza abstrakcji. Nie zabraknie również utworów mistrza awangardy, patrona festiwalu samego Krzysztofa Pendereckiego. 

Koncert w niecce Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu to już tradycja Festiwalu

Zaplanowany na niedzielę, 24 września, Wielki Finał XI edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się już po raz kolejny w industrialnej przestrzeni, pod gołym niebem. Dzieła Mistrza zaprezentują soliści, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją dyrektora Festiwalu Jurka Dybała. Tego dnia usłyszmy "Powiało na mnie morze snów... pieśni zadumy i nostalgii". Monumentalny cykl pieśni do słów polskich poetów na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę, powstał w 2010 roku na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, w związku z obchodami 200 – lecia urodzin patrona. 

Zwieńczeniem wieczoru będzie wykonanie Fragmentów z niedokończonej opery Fedra Pendereckiego, w opracowaniu dokonanym na życzenie małżonki kompozytora Elżbiety Pendereckiej przez Jurka Dybała.

Tegoroczny koncert finałowy będzie bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacja miejsca pod adresem: festiwal@muzeumgornictwa.pl Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie cztery miejsca. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również