Wiadomości z Zabrza

Jakie znane filmy powstawały w Zabrzu?

  • Dodano: 2018-10-02 16:45

Filmy od lat powstają na całym Śląsku. Ukazujące jego historie, codzienność, niezwykłość, lecz wiele filmów kręconych na Górnym Śląsku udaję czasem inne miejsca. Nieczynny areszt czy kopalnia Makoszowy stały się idealnym miejscem dla filmowców. Postindustrialne plenery na Górnym Śląsku przyciągają artystów od lat. Zabrze były miejscem wielu ważnych wydarzeń w historii, jak pierwszy w Polsce przeszczep serca, o którym opowiada film Bogowie, czy piłkarskich starań Jana Banasia ujętych w filmie Gwiazdy. Poniżej zostały ujęte najciekawsze produkcje kręcone w Zabrzu.

Gwiazdy to film, który opowiada o zawiłych losach znanego piłkarza Jana Banasia. Urodzony w Berlinie jako Hans, posiada polsko-niemieckie korzenie. Od dziecka jego pasją była piłka nożna, w którą gra na podwórku z kolegą Ginterem, swoim przyjacielem i rywalem. Współzawodnictwo przenosi się na stadiony, kiedy trafiają oni do dwóch różnych klubach – Polonii Bytom i Górnika Zabrze. Obydwaj również konkurują o względy Marleny, przyrodniej siostry Janka. W rolach głównych zobaczymy: Mateusz Kościukiewicz, Sebastian Fabijański, Karolina Szymczak oraz Magdalena Cielecka. Ważną rolę w filmie odgrywa miasto Zabrze, które nie tylko gra siebie, ale również Berlin, czy Frankfurt. Na ekranie można zobaczyć osiedle Zandka, Dom Muzyki i Tańca, kino Roma, czy Halę MoSiR, która udaje lotnisko. Reżyserem filmu jest pochodzący z Chorzowa Jan Kidawa Błoński. Podkreślał, że ważny dla niego jest wątek śląski i rodzinny kontekst historii Banasia. Język polski jest przeplatany wyrażeniami po śląsku i niemiecku, aby oddać realia tamtych czasów.

Film Szczęście Świata to opowieść o losach mieszkańców kamienicy na Górnym Śląsku. Ślązaków, Polaków, Żydów i Niemców żyjących przez lata obok siebie. Wojna przerwała więzi, między nimi. Film składa się z dwóch części: pierwsza dzieję się latem 1939 roku, a druga już w okresie powojennym. W Zabrzu Film Michała Rosy był kręcony w hotelu Admiralspalast, ulicy Chełmońskiego oraz na Biskupicach. W filmie pojawiają się również inne śląskie miasta, jak Ruda Śląska, Katowice, czy Gliwice. W rolach głównych wystąpili Karolina Gruszka, Agata Kulesza, Tomasz Borkowski. Michał Rosa nakręcił również film Co Słonko widziało z 2006 roku w Zabrzu. Film opowiada o nieznających sie trzech osobach, które muszą zdobyć niewielki pieniądze, będące poza ich zasięgiem. Ważną rolę w tym filmie gra również miasto, na początku nowego tysiąclecia, biedne i brudne, ale znajdujące w tym swoje piękno.

Jakie imprezy czekają w mieście? Sprawdź

Drzazgi to historia trzech młodych ludzi żyjących w pewnym śląskim mieście, których losy się przeplatają. Robert (grany przez Antoniego Pawlickiego) były piłkarz Górnika Zabrze, któremu przez kontuzję pozostało tylko kibicowanie swojemu ukochanemu klubowi, Marta, córka biznesmena (Karolina Piechota) szykuję się do ślubu z synem wspólnika ojca, a Bartek (w tej roli Marcin Hycnar) dowiaduje się, że dostał się na stypendium doktoranckie na zagranicznym uniwersytecie. W filmie możemy zobaczyć wielu śląskich aktorów Roberta Talarczyka, Grzegorza Stasiaka, czy Zbigniew Stryj.  W filmie wystąpili również prawdziwi kibice Górnika Zabrze, podczas kręcenia meczy Górnik-Legia. Drzazgi kręcono w Gliwicach na Politechnice Śląskiej, Rudzie Śląskiej, Zabrzu (m. in. Biskupice). Michał Pieprzyca nakręcił na śląsku jeszcze filmy takie jak, Jestem Mordercą, czy Barbórka. Nakręcił on również Tryptyk Śląski w serialu Kryminalni, gdzie odwołuję się do słynnej sprawy wampira z Zagłębia.

Bogowie to film ukazujący życie jednego z najbardziej znanych mieszkańców miasta -Zbigniewa Religę. Widzimy drogę, jaką pokonał Religa, od przyjazdu do Zabrza w 1984 roku na zaproszenie prof. Stanisława Pasyki, który szukał do swojego ośrodka najlepszych lekarzy. Film ukazuje trzy lata poprzedzające pierwszy w Polsce udany przeszczep serca. W filmie ukazania są sławni dziś profesorowie kładący kafelki, czy noszący wiadra z gruzem.   Niezłomność młodych lekarzy doprowadziła do powstania największego ośrodka leczenia chorób serca w Polsce. Produkcja była realizowana na Mazurach i na Śląsku, chociaż większość zdjęć kręcono w warszawskim Szpitalu Wolskim. Ośrodek udaję klinikę kardiochirurgii w Zabrzu. Film dostał liczne nagrody np. Złote Lwy oraz przyciągnął do kin ponad 2 miliony osób. Zbigniewa Religę zagrał Tomasz Kot. Reżyserem filmu jest Łukasz Palkowski.

Film z 2006 roku Z odzysku opowiada o młodym, biednym Ślązaku zakochanym w starszej od niego Ukraince, która wychowuje samotnie syna. Główny bohater Wojtek pragnie zapewnić im  legalny pobyt w Polsce. Porzuca prace w chlewni u dziadka, aby zapewnić lepszy byt Katii i zostaję egzekutorem długów. Reżyser Sławomir Fabicki osadził akcję filmu w nędznych dzielnicach śląskich miast. Sceneria filmu podkreśla dodatkowo ponury wydźwięk. Film kręcono w Zabrzu, Bytomiu, Katowicach, Rudzie Śląskiej i Świetochłowicach.

Nowy serial portalu Showmax Rojst był również kręcony na Śląsku, w Katowicach, Raciborzu oraz w Zabrzu. Plenery w tych miastach udają średniej wielkości miasto na Ziemiach Odzyskanych w czasie lat 80-tych. W samym Zabrzu kręcono sceny w opuszczonym obecnie areszcie i w kamienicy przy ul. Zamoyskiego.  Zakład wykorzystano również przy produkcji serialu Pakt w 2016 roku oraz filmu Kret w 2010 r. W serialu Rojst zagrali Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Piotr Fronczewski, a wyreżyserował Jan Holoubek.

W te wakacje w Zabrzu kręcony był najnowszy film Lecha Majewskiego Brigitte Bardot cudowna. Reżyser chce rozliczyć się ze swoim dzieciństwem, młodością, ukazać, jaka była Polska, Katowice w tam tych czasach.Film będzie można zobaczyć w kinach za dwa lata dopiero. Drugi film nakręcony niedawno w Zabrzu to Żelazny most. Film kręcono w nieczynnej kopalni Makoszowy. Wykorzystano m.in. cechownię, lampownie, łaźnie, salę szkoleniową. Historia uwięzionego górnika pod ziemią, jego los jest nieznany. Żona górnika i przyjaciel mają romans, znajdują się w samym środku akcji ratowniczej. Historia opowiada o próbach dotarcia do zaginionego górnika, ale również na problemach, jakie przeżywają kochankowie, ich wyrzutach sumienia, poczuciu winy. Film do kin powinien wejść pod koniec przyszłego roku.


Źródło: Kamil Iwanicki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również