Osoby z ranami przewlekłymi, takimi jak owrzodzenia stóp i kończyn dolnych, a także ze zmianami wrzodziejącymi i ostrymi ranami, np. po zabiegach chirurgicznych, wymagają założenia specjalnych opatrunków. Proces gojenia rany może być opóźniony ze względu na ilość bakterii na powierzchni rany. Kompleks środków do leczenia i gojenia ran obejmuje częste zmiany opatrunków. Srebro jest środkiem przeciwdrobnoustrojowym, dlatego opracowano opatrunki zawierające srebro.
Opatrunek ze srebrem na rany
Stosowanie chłonnego opatrunku przeciwdrobnoustrojowego z barierą przeciwbakteryjną jest wskazane w przypadku ran takich jak: owrzodzenia żylne oraz cukrzycowe, odleżyny i oparzenia, a także rany występujące po pobraniu z danego miejsca skóry do przeszczepu. Opatrunek ze srebrem http://satin.pl może być również stosowany do ran zakażonych, ale w takich przypadkach proces zakaźny musi być monitorowany i leczony.
Opatrunki lecznicze mają na celu uzyskanie efektu utrwalającego i terapeutycznego. Wykorzystując takie produkty udaje się przyspieszyć proces gojenia się ran i zneutralizować ból. Do ich produkcji stosuje się nowoczesne materiały hipoalergiczne, które zawierają nici wiskozowe, celulozę, polimer i inne włókna. Dobrze wchłaniają różne płyny, zapewniają wentylację i wysoki poziom dezynfekcji. Dzięki zakładaniu opatrunków ze srebrem na rany z łatwością ochroni się skórę przed infekcjami i gwarantuje poprawę samopoczucia.
Sterylne opatrunki na rany ze srebra mają możliwość:
- Wchłonąć wydzielinę z rany (wysięk).
- Stworzyć wilgotne środowisko w ranie, co przyczynia się do jej aktywniejszego gojenia.
- Zdezynfekować ranę aktywnym srebrem, wykorzystując jego właściwości antyseptyczne (przeciwdrobnoustrojowe).
- Opatrunek medyczny ze srebrem nie wysycha, można go łatwo zdjąć, dzięki czemu nie uszkadza się dodatkowo gojącej się powierzchni.
- Opatrunki ze srebrem są niezwykle efektywne z powodu przepuszczalności tlenu, co doskonale wpływa na regenerację rany.
W jakich przypadkach najlepiej wykorzystać opatrunki ze srebrem?
Opatrunki ze srebrem są z powodzeniem stosowane w przypadku przewlekłych oraz w ostrym przebiegu ran. To również doskonały produkt wykorzystywany do regeneracji oparzeń oraz przy regeneracji blizn pooperacyjnych. Pracownicy służy zdrowia potwierdzają, że opatrunek ze srebrem https://www.katalus.pl/podolog-z-warszawy-radzi-jak-skutecznie-usunac-kurzajke/ jest używany w przypadku ran zakaźnych. Jest obecnie dobrze tolerowany przez osoby mające stwierdzoną niewrażliwość bakterii na antybiotyki.
To w przypadku takich ran pojawiają się dolegliwości bólowe przy każdej zmianie opatrunku. Odkąd rozpoczęto stosowanie opatrunków ze srebrem na rany u tych osób bolesne odczucia ustąpiły. Osoby cierpiące na owrzodzenie stopy cukrzycowej są bardzo zadowoleni z korzystania z tego rodzaju produktu. Teraz mają większą pewność, że ich choroba nie doprowadzi do konieczności amputacji nogi.
Jak założyć opatrunek ze srebrem?
Zakładanie opatrunku ze srebrem na rany jest teraz bezbolesne a przy tym proste do wykonania. Przed rozpoczęciem procedury trzeba szczególnie zadbać o higienę rąk i dokładne oczyszczenie rany przepisanym przez lekarza środkiem antyseptycznym. Kolejnym krokiem jest wyjęcie opatrunku z opakowania. Jeżeli trzeba zadbać o jego odpowiednią długość czy też kształt trzeba to zrobić przy użyciu zdezynfekowanych nożyczek. Dzięki temu będzie on idealnie przylegał do rany. Tak przygotowany opatrunek należy nałożyć na ranę i delikatnie docisnąć.
Ważne informacje na temat rodzajów opatrunków
Opatrunek ze srebrem należy do opatrunków pierwotnych, czyli takich które mają bezpośredni kontakt z raną. Najważniejszym celem jest zapewnienie jej prawidłowych warunków do gojenia oraz regeneracji. Jednak to nie koniec, ponieważ dodatkowo trzeba założyć opatrunek wtórny który pełni rolę zabezpieczenia przed brudem a także pozostawienia opatrunku ze srebrem w stabilnym stanie. Do tego celu można wykorzystać opatrunek chłonny albo superabsorpcyjny (doskonały przy ranach cieknących, ponieważ wspiera właściwości opatrunku pierwotnego). Innym wyborem są opatrunki gazowe a także piankowe.
Częstotliwość zmieniania opatrunków
Aby uzyskać efektywne gojenie się ran, trzeba dbać o terminową zmianę opatrunków pierwotnych i wtórnych. Dlaczego? Jeżeli opatrunek będzie znajdował się na ranie zbyt długo, może powstać na jego powierzchni siedlisko drobnoustrojów chorobotwórczych i zaostrzyć stan zapalny. Dlatego ich zmiany trzeba dokonywać co 3 lub pięć dni. A jest to uzależnione od nasilenia się wysięku, jeżeli jest on duży, częstotliwość zmiany opatrunku trzeba zwiększyć. Opatrunek ze srebrem na rany należy zmieniać co 7 dni.
Czym się kierować podejmując decyzję o zmianie opatrunku?
Jeżeli widoczne jest szybkie przemakanie opatrunku i dochodzi do nasilenia się bólu, trzeba opatrunek natychmiast wymienić. Co zrobić, jeżeli wystąpi problem z jego zdjęciem? Trzeba delikatnie zwilżyć to miejsce stosując specjalne środki do przemywania ran, odczekać chwilę i zdjąć opatrunek.
Ważne! Wykorzystując opatrunek na bazie srebra nie należy używać preparatów odkażających posiadających w swoim składzie jod. Dlaczego? Jeżeli dojdzie do połączenia tych pierwiastków: jodu i srebra rozpocznie się wytrącanie jodu co doprowadzi do podrażnienia rany i wolniejszego gojenia.