Mała łazienka potrafi stanowić duże wyzwanie aranżacyjne. Na małej powierzchni trzeba bowiem ulokować wszystkie te elementy, które sprawiają, że wnętrze będzie funkcjonalne. Jak urządzić łazienkę w małym domu? Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem remontu? Jakie wyposażenie łazienki wybrać? Jak w niewielkim pomieszczeniu rozmieścić umywalkę, sedes, szafki i prysznic lub wannę?
Planowanie przestrzeni
Zanim przystąpisz do rozpoczęcia prac remontowych najpierw zaplanuj przestrzeń i ustal, co musi znaleźć się w Twojej łazience. Do podstawowych elementów wyposażenia należą przede wszystkim: kabina prysznicowa lub wanna, umywalka i toaleta. Przy wyborze mebli zwróć uwagę na to, aby łączyły one w sobie różne funkcje - np. zamiast osobnego lustra i szafki możesz kupić szafkę z lustrzanymi drzwiami. Dość istotną kwestią jest również kran do umywalki - jednym z korzystniejszych rozwiązań jest bateria z wyciąganą wylewką. Z niektórych sprzętów można zrezygnować lub pomyśleć o ulokowaniu ich w innym pomieszczeniu - np. pralka będzie dobrze wyglądała w kuchennej zabudowie.
Dobór umywalki
Umywalka nierzadko stanowi problem w aranżacji małej przestrzeni. Standardowo ma ona minimum 45-50 cm szerokości i 40 cm głębokości, jednak ze względu na to, że w małej łazience liczy się każdy centymetr, to warto wybrać taką z wąskim brzegiem - dzięki temu nawet wtedy, gdy nie będzie miała ona zbyt dużych rozmiarów, powierzchnia użytkowa bardziej bardziej funkcjonalna, niż w przypadku umywali posiadającej misę z szerokim brzegiem. Kiedy zdecydujesz się na taką umywalkę, to kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej baterii. Jednym z najlepszych wariantów jest bateria z wodospadową wylewką, ponieważ wypływająca z niej woda nie ma wysokiego ciśnienia, co pozwala zminimalizować ryzyko rozpryskiwania się wody po pomieszczeniu. Dobrym pomysłem może okazać się też bateria podtynkowa umywalkowa. W przypadku małej umywalki wylewka nie musi być obrotowa, a ponadto ten model baterii wygląda bardzo estetycznie i nie zajmuje miejsca na umywalce - przez co można je zagospodarować według własnych potrzeb.
Wykończenie i dodatki
Na koniec warto pomyśleć o wykończeniu i detalach. W wystroju łazienki zawsze pojawia się lustro, jednak zamiast standardowego lustra warto rozważyć zamontowanie tafli na całej ścianie - taki zabieg sprawi, że niewielki metraż łazienki optycznie się powiększy i pogłębi. Ciekawym pomysłem są lustra podświetlone przy pomocy wodoodpornej taśmy LED, która dodatkowo rozjaśni wnętrze, co przy niewielkich pomieszczeniach jest bardzo istotne. Urządzając łazienkę, nie lekceważ drobnych elementów wystroju, ponieważ w małych wnętrzach każdy detal widać dużo dokładniej niż w pomieszczeniach o większym metrażu. Zwróć uwagę przede wszystkim na fakturę płytek, barwę światła oraz precyzyjne wykończenie - niczego nie należy pozostawiać przypadkowi. Starannie dobieraj dodatki takie jak np. dozownik do mydła, wieszak na ręczniki czy też kubek na szczoteczki do zębów. W małej łazience świetnie sprawdzą się połyskujące detale, które będą odbijały światło - takie jak klamka, wieszaki czy krany. Gra światłą to bardzo istotny czynnik w pomieszczeniach o małym metrażu. Taki zabieg powoduje, że pomieszczenie poszerza się optycznie, a jednocześnie jesteś w stanie stworzyć wyjątkowy i elegancki wystrój.