Zapchany odpływ w zlewozmywaku lub umywalce nie tylko powoduje, że woda nie spływa i może dojść do zalania pomieszczenia, ale również sprzyja wydzielaniu się nieprzyjemnych zapachów. Przestrzeganie odpowiednich zaleceń pomoże uchronić się od dokuczliwych konsekwencji.
Jak zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu
Do zlewu dostaje się mnóstwo resztek organicznych, a przede wszystkim pokarmowych, które nie zostały wcześniej usunięte. Wszystkie odpady trafiają do odpływu, gdzie kumulują się i zatykają odpływ, a na dodatek gniją, co stanowi przyczynę nieprzyjemnego zapachu. Zasada, że zlew to nie śmietnik to podstawa w zachowaniu drożnego odpływu. Resztki wyrzuca się do kosza, a nie do zlewozmywaka. Oczywiście trudno usunąć wszystko, dlatego przed przedostawaniem się mniejszych cząsteczek skutecznie zabezpieczy sitko, które wkłada się do odpływu. Łatwo je tam umieścić i wyjąć, gdy na jego powierzchni zgromadzą się odpadki. Oczywistą kwestią wydaje się mycie samego zlewu, ale w rzeczywistości nie wszyscy dbają, aby był czysty każdego dnia. Czynność nie wymaga stosowania środków czyszczących, wystarczy myjką przetrzeć cały zlewozmywak. Jeśli jednak jest na nim warstwa tłuszczu, wtedy trzeba użyć środka do czyszczenia lub zwykłego płynu do mycia naczyń. Trudny do zniesienia zapach powstaje czasem także, gdy instalacja jest rzadko używana. Dzieje się tak pod wpływem odparowywania wody z syfonu. Wlanie wody powinno wyeliminować problem. Lepiej zapobiegać niż potem mierzyć się z problemem, dlatego warto raz na rok odkręcić syfon, usunąć z niego wszelkie resztki i dokładnie wyczyścić. Należy pamiętać, aby podłożyć miskę pod syfon, żeby nie rozlać naokoło wody.
Drożne rury to brak przykrych zapachów
Gdy rury nie są zapchane, zwykle nie pojawiają się też niepożądane zapachy. Dlatego zapobieganie niedrożności rur i eliminowanie ewentualnych awarii to najprostsza droga, aby w domu brzydko nie pachniało. Jeśli już dojdzie do zapchania odpływu, pomocna będzie spirala do przepychania rur, która ułatwi usuwanie nieczystości. Niestety, stosując ją, trudno zlikwidować osady i dokładnie wyczyścić cały odpływ, dlatego przykry zapach może zostać ograniczony, ale niekoniecznie wyeliminowany. Środki chemiczne skuteczniej go zwalczają, ale często stosowane mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni rur kanalizacyjnych, a w rezultacie zanieczyszczenie szybciej się gromadzą. W rozprawieniu się z przykrym zapachem pomocne są domowe sposoby. Soda oczyszczona i ocet zneutralizują go oraz pomogą w usunięciu zatoru w rurach, jeśli nie są jeszcze kompletnie zapchane. Do odpływu wsyp szklankę sody oczyszczonej i zalej je dwoma szklankami wrzątku. Po odczekaniu kilkunastu minut wsyp znowu szklankę sody i od razu wlej szklankę octu. Powinna wytworzyć się piana – gdy opadnie zalej odpływ jeszcze dwoma szklankami wrzątku.
Gdy udrożnienie rur nie pomaga
Jeśli podane sposoby nie pomogły w usunięciu brzydkiego zapachu, przyczynę może zbadać tylko hydraulik. Kontakt do fachowca można uzyskać m.in. na stronie https://www.hydropomoc.pl/. Przyczyna może tkwić w wadliwej instalacji kanalizacyjnej, która powoduje cofanie się gazów fermentacyjnych z rur kanalizacji zamiast wydostawanie się ich na zewnątrz.