Wiadomości z Zabrza

Jak rozpoznać zaćmę u psa?

  • Dodano: 2022-01-05 15:30

Podstawowym zmysłem czworonogów, przy pomocy którego poznają świat, jest węch. Nie można jednak zupełnie pomijać wzroku. Chociaż jest on słabszy pod wieloma względami, zarówno u psów, jak i kotów, to warto zwrócić uwagę na oczy naszego pupila. Jakie są najczęstsze choroby oczu?

Uszkodzenie wzroku znacznie obniża komfort życia czworonoga. Nawet z pozoru niewielkie problemy, pozostawione same sobie, mogą prowadzić do zupełnej ślepoty. Dlatego tak ważne są nie tylko regularne badania podczas wizyt u weterynarza, ale także uważne obserwowanie zwierzaka. Wiele schorzeń, w tym taki problem, jak zaćma u psa, można łatwo zauważyć podczas codziennej zabawy. Przekonaj się, na co warto zwrócić uwagę i jakie są objawy problemów ze wzrokiem u psów.

Symptomy choroby oczu u psa

Problemy ze wzrokiem mogą wynikać tak z wady wrodzonej, jak i urazu mechanicznego. Większość z nich daje podobne objawy. Są to:

  • mrużenie oczu,
  • pocieranie oczu łapą,
  • światłowstręt,
  • zaczerwienione i łzawiące oczy.

Choroba oczu to nie tylko dyskomfort, ale często także ogromny ból. Dlatego tak ważne jest wykrycie jej już na wczesnym etapie. Wszelkie objawy, które są dla nas niepokojące, powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Niektóre schorzenia mogą wynikać z predyspozycji genetycznych danej rasy. Jeśli zdecydujesz się na psa rasy buldog bądź mops pamiętaj, że Twój pupil ma większą podatność na uszkodzenia mechaniczne oczu. Wynika to z ich charakterystycznego usytuowania. Są jednak takie schorzenia, które nie są zależne od rasy. Jednym z nich jest zaćma, które występować może u szczeniąt, jak i starszych osobników.

Co warto wiedzieć o zaćmie u psa?

Zaćma, inaczej katarakta, polega na częściowej lub całkowitej nieprzezroczystości soczewki gałki ocznej. Powoduje to ograniczenie przepuszczalności światła, a co za tym idzie – zaburzenia ostrości widzenia. Zauważyłeś u swojego pupila zmętnienie oczu lub utratę ich charakterystycznego połysku? Są to pierwszy objawy, które warto skonsultować z weterynarzem. Wcześnie wykryta, ma lepsze rokowania pod kątem leczenia. Niestety aktualnie jedyną formą wyeliminowania zaćmy jest operacja. Warto przy tym pamiętać, że problemy ze wzrokiem wpływają na ogólne zachowanie psa. Pupil może nagle zacząć czuć się niepewnie nawet w miejscach, które już zna. Każde wyjście z domu będzie dla niego źródłem stresu. Słabe widzenie to częstsze potykanie się zwierzaka, a także apatia. Najlepszy dotychczas towarzysz spacerów może z dnia na dzień zamienić się w osowiałego psa, który będzie unikał wyjść poza dom. Jest to zatem niezwykle uciążliwe schorzenie tak dla pupila, jak i opiekuna. Warto do codziennej rutyny wprowadzić proste zabiegi pielęgnacyjne, które pomogą ograniczyć ryzyko występowania, chociażby zaćmy. O wszelkich zmianach w zachowaniu psa, nierozpoznawaniu ludzi czy kłopotach z określeniem odległości, warto wspomnieć podczas wizyty u weterynarza. Zaćma u psa to nie wyrok, ale z pewnością dużo mniejszy komfort codziennego funkcjonowania.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.