Podgrzewanie resztek nie tylko oszczędza czas i pieniądze, ale także zmniejsza ilość potencjalnych odpadów. Jak jednak robić to w sposób, który zarówno zachowa smak dania, jak i zapobiegnie utracie jego składników odżywczych? Wystarczy wysokiej jakości patelnia, chociażby kamienna i wskazówki zawarte w niniejszym artykule!
Ogólne wytyczne
Podczas podgrzewania resztek odpowiednie postępowanie jest kluczowe dla zdrowia i smaku posiłku.
Oto co należy w tym temacie zrobić:
-
resztki schłodzić jak najszybciej (w ciągu 2 godzin), przechowywać w lodówce i zjeść w ciągu 3-4 dni,
-
ewentualnie zamroź resztki na 3-4 miesiące. Po tym momencie nadal są uważane za bezpieczne do spożycia – ale ich konsystencja i smak mogą pozostawiać wiele do życzenia,
-
zamrożone resztki należy odpowiednio rozmrozić przed podgrzaniem, przenosząc je do lodówki lub używając ustawienia rozmrażania w kuchence mikrofalowej. Po rozmrożeniu wstawić do lodówki i spożyć w ciągu 3-4 dni,
-
częściowo rozmrożone resztki można bezpiecznie podgrzać na patelni. Jednak podgrzewanie potrwa dłużej, jeśli żywność nie zostanie całkowicie rozmrożona,
-
podgrzewaj resztki, aż te zaczną zauważalnie parować — powinny osiągnąć i utrzymać temperaturę 70°C przez dwie minuty. Intensywnie mieszaj żywność podczas podgrzewania, aby zapewnić równomierne podgrzewanie,
-
nie podgrzewaj resztek więcej niż raz,
-
nie zamrażaj ponownie resztek, które zostały już rozmrożone,
-
podawaj odgrzane resztki natychmiast.
Stek
Najczęstsze dolegliwości związane z odgrzewanym stekiem to wysuszone, gumowate lub pozbawione smaku mięso. Jednak wykorzystanie patelni kamiennej pozwoli na zachowanie smaku i odpowiedniej struktury.
Należy pamiętać, że resztki mięsa zwykle lepiej smakują po podgrzaniu do temperatury pokojowej — więc przed podgrzaniem wyjmij je z lodówki na około 10 minut.
Kurczak i niektóre czerwone mięsa
Odgrzewanie kurczaka i niektórych czerwonych mięs może często prowadzić do wysuszenia, twardej żywności. Ogólnie rzecz biorąc, mięso najlepiej podgrzewać w ten sam sposób, w jaki zostało ugotowane.
Ryba
Ryby można podgrzewać podobnie jak mięso. Jednak grubość fileta ma duży wpływ na ogólny smak. Grubsze kawałki ryb — takie jak steki z łososia — lepiej zachowają teksturę i smak niż cieńsze.
Ryż
Ryż – zwłaszcza podgrzewany – niesie ze sobą ryzyko zatrucia pokarmowego, jeśli nie jest odpowiednio przechowywany i podgrzewany. Nieugotowany może zawierać zarodniki zaskakująco odporne na ciepło.
Chociaż podgrzewanie ryżu jest bezpieczne, nigdy nie rób tego, jeśli był pozostawiony w temperaturze pokojowej przez dłuższy czas. Najlepiej podawać ryż zaraz po ugotowaniu, a następnie schłodzić go w ciągu godziny i wstawić do lodówki nie dłużej niż kilka dni przed podgrzaniem.
Podsumowanie
Resztek nie należy traktować w kategorii gorszych dań, a faktycznych pełnoprawnych posiłków. Oczywiście, jeśli uda się je właściwie podsmażyć i nie przekroczyć rozsądnych terminów spożycia. Kluczowe będzie też wyposażenie się we wcześniej wymienioną patelnię kamienną.
Partner artykułu: Prymus AGD