Wiadomości z Zabrza

Jadalnia z wykuszem - jak ją zaaranżować?

  • Dodano: 2022-10-17 13:30, aktualizacja: 2022-10-21 16:43

Domy z wykuszem w jadalni to interesujące projekty, oferujące wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki tej dodatkowej przestrzeni, podkreślonej doborem odpowiednich mebli i dodatków, domownicy mogą stworzyć miejsce, będące ozdobą strefy dziennej. Jeśli marzysz o własnym domu, z klimatyczną jadalnią w wykuszu, to podpowiadamy, jak można zaaranżować jej przestrzeń.

Na początku wyjaśnijmy, że pojęciem wykusz określa się formę architektoniczną, poszerzającą wnętrze, która powstała po wysunięciu fragmentu ściany poza bryłę budynku. Poza zaletą praktyczną wykusz jest także efektownym detalem dekoracyjnym, który może mieć różny kształt. Projekty domów nowoczesnych z wykuszem to zazwyczaj proste, geometryczne bryły, w których detal ten ma formę prostokąta, natomiast w domach w stylu tradycyjnym uatrakcyjnieniem elewacji są często wykusze wielokątne lub też w kształcie łuku. Najczęściej konstrukcja odznacza się osobnym zadaszeniem i szerokimi przeszkleniami, umożliwiającymi piękne doświetlenie wnętrza. W niektórych projektach domów wykusz posiada wysokie okna tarasowe, które zapewnią bezpośrednie połączenie z ogrodem i podnoszą walory dekoracyjne aranżacji.

Wykusz jest znakomitym miejscem na lokalizację jadalni i w wielu projektach spotykamy właśnie takie rozwiązanie. Planując urządzanie wnętrza z wykuszem mamy do wyboru wiele interesujących możliwości aranżacyjnych. W strefie dziennej o otwartym planie, w której poszczególne części o odmiennych funkcjach są ze sobą płynnie połączone, należy zadbać o spójny charakter aranżacji. Warto, aby wystrój części jadalnianej współgrał z całą koncepcją i podkreślał walory tego miejsca. Wykusz często projektowany jest w kształcie prostokąta, trapezu lub półkola, a jego wielkość jest odpowiednio dostosowana do bryły. Wybierając stół do jadalni, należy dobrze dopasować jego formę i wielkość, by zapewnić wygodę podczas użytkowania. W przestrzeń w kształcie półkola lub trapezu idealnie wpisze się stół okrągły lub owalny, natomiast w wykuszu o formie prostokątnej odpowiednim meblem będzie stół kwadratowy lub prostokątny. Najważniejsze jest właściwe dopasowanie wielkości stołu, tak, aby cała rodzina mogła komfortowo zasiąść do posiłku.

Ciekawym pomysłem na aranżację jadalni z wykuszem jest ulokowanie pod oknami, siedziska w formie kanapy lub ławy. Taki mebel pozwoli uzyskać więcej miejsca do siedzenia przy stole, a nawet może pełnić funkcję wypoczynkową, gdy dodamy kilka poduszek i koc. Wykusz w jadalni zyska dzięki temu na przytulności i będzie znakomitym miejscem do rodzinnego biesiadowania.

Wykusz z szerokimi przeszkleniami sprawia, że wnętrze zyskuje mnóstwo naturalnego światła, co można też wykorzystać, ustawiając wysokie rośliny w jego narożach. Rośliny nie tylko będą zdrowo rosły, ale i urozmaicą przestrzeń, nadając jej niepowtarzalny charakter. Jeśli wnętrze domu zostało zaaranżowane w nowoczesnym stylu, można pomyśleć o prostych i gustownych żaluzjach w kolorze bieli, szarości lub czerni, które pozwolą sterować ilością naturalnego światła docierającego do jadalni i pokreślą jej klimat. Jeśli natomiast chcemy wzbogacić wnętrze o szerszą paletę barw, można zastanowić się nad rozmaitymi zasłonami, które dodadzą szyku oraz przytulnego wyrazu.

W licznej i różnorodnej kolekcji ARCHON+ dostępne są projekty domów z jadalnią usytuowaną w wykuszu.

Kilka wybranych propozycji prezentujemy poniżej.„Dom w rukoli (G2N)” wyróżnia się efektowną bryłą z lukarną frontową oraz wysuniętym garażem dwustanowiskowym. Strefa dzienna parteru została urozmaicona o prostokątny wykusz z wysokimi przeszkleniami. Wyznacza on przestronną cześć jadalnianą, w centrum której można ustawić obszerny stół. Umiejscowienie jadalni w ramach strefy dziennej podkreśla jej reprezentacyjny charakter.

„Dom w śliwach 6 (G2)” zwraca uwagę piękną kompozycją bryły i nowoczesnym stylem wykończenia. Urodę domu oraz wnętrza podkreślają szerokie przeszklenia, w tym te zaprojektowane w wykuszu. Nadają bryle wizualnej lekkości, a pomieszczeniom mnóstwo naturalnego światła. Jadalnia to przestronna część strefy dziennej z miejscem na duży stół, który kształtem współgra z wykuszem. Atutem tej części jest płynne przejście na taras - na jednej ze ścian przewidziano nowoczesne, przesuwne przeszklenie.

„Dom w perłówce 3” to niewielki budynek jednorodzinny z dachem dwuspadowym, którego atutem są ekonomiczne koszty budowy. Urzekająca kompozycja elewacji, łącząca jasny tynk z naturalną okładziną drewnianą zapewnia bryle piękny wygląd. Wykusz gwarantuje dodatkową przestrzeń na urządzenie komfortowej jadalni z pięknym widokiem na ogród.

Więcej informacji o zaprezentowanych projektach oraz inne, interesujące propozycje na www.archon.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.