Wiadomości z Zabrza

Integracyjny plac zabaw dla dzieci powstanie wkrótce w Rokitnicy [FOTO]

  • Dodano: 2024-02-08 09:30

Już w maju w naszym mieście do użytku oddany zostanie nowy plac zabaw dla dzieci. Wyjątkowy, bo integracyjny! Powstanie on w Rokitnicy przy ul. Kosmowskiej. Wczoraj, w sali historycznej zabrzańskiego Ratusza podpisana została umowa na budowę tej nowoczesnej przestrzeni, która z pewnością spełni oczekiwania nie tylko najmłodszych, ale też ich rodziców.

Nowy integracyjny plac zabaw w Zabrzu

Integracyjny plac zabaw przy ul. Kosmowskiej powstanie w Zabrzu w ramach projektu „Dostępna Przestrzeń Publiczna”. Zamontowane urządzenia pozwolą korzystać z niego wszystkim dzieciom, również tym z niepełnosprawnościami. Koszt inwestycji wynosi blisko 670 tysięcy złotych, z czego ponad pół miliona stanowi dofinansowanie pozyskane przez Zabrze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a pozostała kwota to środki z budżetu miasta.

– Wsłuchując się w głos Rady Dzielnicy Rokitnica ustaliliśmy najlepszą dla mieszkańców lokalizację inwestycji dopowiada prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik

– W Zabrzu realizujemy wiele tego typu przedsięwzięć. Na osiedlu Janek oddaliśmy w ub. roku pierwszy zabrzański wodny plac zabaw; kolejny powstaje właśnie w Parku Hutniczym. Bardzo się cieszę z tego, że na inwestycję w Rokitnicy udało się pozyskać środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, bo dzięki nim mogliśmy zrealizować to przedsięwzięcie z większym rozmachem. Firma, która wybuduje plac zabaw w Rokitnicy to sprawdzony już przez nas wcześniej partner. Jestem przekonana, ze z tym zadaniem poradzi sobie równie dobrze, jak z poprzednimi – dopowiada prezydent Zabrza.

Celem Programu „Dostępna Przestrzeń Publiczna” jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do przestrzeni publicznej, informacji i komunikacji, a także technologii, urządzeń oraz usług powszechnie dostępnych lub powszechnie zapewnianych, na zasadzie równości z innymi osobami. Realizacja celu pozwoli na pełny udział w życiu społecznym, w tym pełnienie określonych ról społecznych.

Zaprojektowany plac zabaw jest w pełni integracyjny. Będzie ogólnodostępnym miejscem, zlokalizowanym przy ul. Kosmowskiej w Zabrzu Rokitnicy. Na wyposażeniu placu znajdą się m in.: zestaw zabawowy, huśtawki, karuzela, piaskownica, które dostosowane są dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Wyposażenie z pewnością zaktywizuje dzieci, zwiększy aktywność ruchową i zapewni odpowiednie warunki do rozwoju. Plac będzie rozwijał umiejętności motoryczne społeczne (w tym pod kątem dostępności), prawidłową orientację przestrzenną, analizą i syntezę słuchową, koordynację wzrokoworuchową.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również