Wiadomości z Zabrza

Hejt w sieci i zagrożenia fake news - tematem spotkania z uczniami

  • Dodano: 2022-04-15 06:15, aktualizacja: 2022-04-15 06:31

Mł. asp. Adam Strzodka z zabrzańskiej komendy, zajmujący się profilaktyka, odwiedził uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. W odpowiedzi na zaproszenie przedstawicieli szkoły przeprowadził profilaktyczna zajęcia na których omówił problematykę związaną z zjawiskiem hejtu w sieci i fake news.

Na policyjnej lekcji dominowała tematyka Internetu i cyberprzestrzeni. Policjant szczegółowo wytłumaczył uczniom, czym jest hejt i mowa nienawiści w sieci. Wytłumaczył, że przestępstwa z nienawiści to szczególny rodzaj przestępczości, a jego ofiarami mogą stawać się osoby z uwagi na ich niezbywalne i charakterystyczne cechy takie jak: rasa, narodowość, język, pochodzenie etniczne, kolor skóry, niepełnosprawność fizyczne i psychiczna.

Funkcjonariusz omówił, jak reagować, gdy uczniowie spotkają się z agresją w Internecie. Zaznaczył, że negatywne i agresywne komentarze, czy też wrogość ze strony innych, pozornie anonimowych osób, mogą dotknąć każdego.

Na zajęciach uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu i rodzaju zagrożeń występujących podczas korzystania z Internetu, jak również konsekwencji prawnych niewłaściwego korzystania z sieci internetowej i niezgodnego z prawem, jak przemoc słowna, publikowanie nieprawdziwych informacji, czy wizerunku innej osoby bez jej zgody.

Ideą spotkania z młodzieżą było wskazanie, w jaki sposób mogą chronić siebie i swoją tożsamość przed internetowymi przestępcami. Omówiono też jak nie stać się ofiara fake newsów.

Dzięki takim lekcjom młodzież ma większą świadomość czyhających na nie zagrożeń i co najważniejsze wiedzą, jak należy na nie reagować i gdzie szukać pomocy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.