Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma już 6 lat, a także setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. 1 i 2 lipca będziemy obchodzić święto Metropolii. Sprawdźcie jakie atrakcje czekają na nas w Zabrzu!
Kierunek GZM – masz 134 powody do podróży
Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc. To również okazja do świętowania urodzin. 1 lipca minie 6 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
– Zapraszamy do wspólnego świętowania oraz do poznawania i doświadczania Metropolii w niecodzienny sposób – zachęca Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. – To zaproszenie dla wszystkich, naszych mieszkańców, jak i ludzi spoza do spędzenia tego lipcowego weekendu z nami. Metropolia to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też świetny kierunek, jeśli chodzi o turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego – dodaje Karolczak.
W ubiegłym roku w pierwszej edycji Kierunku GZM wzięło udział ponad 14 tysięcy osób.
Program urodzin GZM
W programie święta czekają na nas wydarzenia specjalne w Będzinie i 133 mikrowyprawy po wszystkich 41 gminach tworzących GZM. Uczestnicy tego wydarzenia będą mogli zachwycić się zabytkami, przyrodą, historiami miejsc i ludzi. Do wyboru są mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, relaksujące bądź sportowe, dla rodzin z dziećmi, dla młodzieży i dla nieco starszych. Jest w czym wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe.
- Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Będzie po naszemu. Sąsiedzi zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas. Po prostu mikro, makro, Metropolia - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Na rowerze, autobusem, a może statkiem?
Tegoroczny program pozwoli doświadczyć Metropolii w niemal każdy możliwy sposób. Z perspektywy rowerowego siodełka będzie można zobaczyć najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej, Pyskowic i gminy Gierałtowice. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również rajd rowerowy po terenie gmin południowej części Metropolii. Jego organizatorzy przewidzieli dwa warianty trasy, krótszy dla jeżdżących rekreacyjnie i dłuższy, bardziej wymagający. Oba warianty wystartują w Lędzinach, na górze Klimont.
W ramach festiwalu na Kanał Gliwicki w Pławniowicach wypłynie specjalny statek. Trolejbusem przemierzać będziemy Tychy śladami Ryśka Riedla, zabytkowym Ikarusem przejedziemy z Tarnowskich Gór, przez Świerklaniec, do lotniska.
W Katowicach zorganizowane zostaną spacery w cieniu murckowskich buków, w Bobrownikach uczestnicy będą szukać śladów bobrów, a w Siemianowicach sprawdzą, czy kosmatka owłosiona jest tak groźna, jak mogłaby wskazywać na to jej nazwa.
- Wiele z mikrowypraw zaprowadzi nas w miejsca na co dzień niedostępne. Odwiedzimy nieznane szerszej publiczności zakamarki chorzowskiego teatru, dąbrowskiego pałacu i lotniska. Zachwycimy się najpiękniejszymi klatkami schodowymi w Bytomiu. W Zabrzu zajrzymy za mury aresztu i do fabryki organów. W Tychach trenować będziemy lekkoatletykę, przy okazji zwiedzimy stadion i Tyską Galerię Sportu. W Bieruniu straszyć nas będą utopce, w Radzionkowie – upiory. Piekary Śląskie zwiedzać będziemy śladami przedwojennych fake newsów, Siemianowice i Sosnowiec – przemysłowców - informują organizatorzy.
Jakie atrakcje przygotowane zostaną w Zabrzu?
1 lipca uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć, jak powstają ograny i zachwyć się muzyką organową w kościele pw. św. Józefa. Natomiast 2 lipca odbędą się wycieczka po Zabrzu - "Celebryci w cieniu familoków", oraz zwiedzanie aresztu w Zabrzu.
Poznajcie dokładny program wszystkich wydarzeń:
Celebryci w cieniu familoków
Wycieczka po Zabrzu, w trakcie której jej uczestnicy wyruszą dobrze znanymi szlakami, ale poznają całkiem nowe historie o ludziach i miejscach ważnych dla historii i rozwoju miasta.
- Miejsce:
- O szklanych domach wszyscy czytali, ale nikt ich nie widział. Czy Zabrze miało połączenie z Bałtykiem? Co łączy filmy Konsul, Gwiazdy, Kolejność uczuć? Na te pytania uczestnicy wycieczki uzyskają odpowiedź w postaci opowieści, ciekawostek i historyjek przygotowanych specjalnie na to wydarzenie przez przewodnika. Będzie można ich posłuchać z zapartym tchem, krocząc śladami sławnych ludzi.
- Zasobem odwiedzanych miejsc i zakątków miasta będą ludzie, którzy je odwiedzili przed nami: Horst Eckiert, słynni architekci Zillmanowie, Donnersmarckowie, Ballestremowie, Borsigowie, trener Górnika Geza Kalocsay, Jan Banaś, Jan Kidawa-Błoński, profesorowie Religa i Zembala oraz Tomasz Zubilewicz – znany prezenter pogody, który napisał przewodnik po Zabrzu.
- Termin: 2.07.2023
- Godzina startu:
- 10:00
- 13:00
- Trasa:
- Ulice Powstańców Śląskich, Wolności, Pawła Stalmacha, Bytomska, Plac Teatralny, Karola Miarki, Profesora Religii i powrót do Powstańców Śląskich.
- Miejsce startu: Punkt Informacji o Mieście, ul. Powstańców Śląskich 2/1.
- Przewodnik: Bogdań Froń – przewodnik PTTK i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
- Rezerwacja:
- Zapisy osobiste lub telefoniczne w Punkcie Informacji o Mieście
- Punkt Informacji o Mieście , u. Powstańców Śląskich 2/1, 41-800 Zabrze
- tel. 32 27 17 276
ORGANOWA-LOVE
Zobaczcie, jak powstają ograny i zachwyć się muzyką organową w jednym z najpiękniejszych kościołów w regionie.
- Miejsce:
- W Zabrzu po dawnej kopalni Rokitnica ostał się jedynie budynek cechowni. Powstał ponad 100 lat temu wraz z zakładem Mikulczyce. Czternastometrowej wysokości pomieszczenie o kubaturze 6,5 tys. metrów sześciennych, dzięki kolebkowemu sklepieniu oraz gigantycznemu wręcz przeszkleniu, swą architekturą i akustyką przypomina zabytkową świątynię. Dziś w jej wnętrzach znajduje się Zakład Budowy i Renowacji Organów. W tym miejscu powstały organy dla bazyliki katedralnej Santa Maria la Antigua w Panamie, do katedry św. Izabeli w Malabo – stolicy Gwinei Równikowej jak również do amerykańskiej parafii pw. Jana Pawła II w Willowspears, w stanie Illinois.
- To właśnie tutaj będzie można posłuchać opowieści i zobaczyć na własne oczy jak powstają organy, jak wygląda ich składanie oraz transport.
- Po zwiedzaniu Zakładu Budowy i Renowacji Organów uczestnicy wycieczki udadzą się do kościoła św. Józefa, jednego z ciekawszych przykładów architektury modernistycznej na Górnym Śląsku, gdzie wezmą udział w koncercie organowym.
- Termin: 1.07.2023
- Godzina startu: 14:00
- Trasa: Zwiedzanie Zakładu Budowy i Renowacji Organów – kościół św. Józefa – koncert organowy.
- Miejsce startu: Parking przy hotelu Ibis (Zabrze) – przejazd autokarem
- Informacje dodatkowe:
- Zakład Budowy i Renowacji Organów w Zabrzu jest czynnym zakładem pracy, po którym nie odbywają się standardowe wycieczki. Jest to obiekt, który na co dzień nie stanowi obiektu turystycznego.
- Rezerwacja:
- Zapisy osobiste lub telefoniczne w Punkcie Informacji o Mieście
- Punkt Informacji o Mieście , u. Powstańców Śląskich 2/1, 41-800 Zabrze
- tel. 32 27 17 276
W murach aresztu
- Miejsce:
- Wycieczka po nieczynnym Areszcie Śledczym.
- Budynek został oddany do użytku w 1888 roku, a zakończył działalność jako jednostka penitencjarna w 2018 r.
- To miejsce niecodzienne, zamknięte, zwyczajowo niedostępne dla zwiedzających. Udział w wycieczce pozwoli uczestnikom poznać cały budynek oraz pracę osób stojących na straży prawa i bezpieczeństwa obywateli. W rolę przewodników wcielą się osoby, które niegdyś pełniły tu służbę. Opowiedzą o historii obiektu, oprowadzą po jego najciekawszych i najbardziej tajemniczych miejscach, przybliżą szczegóły dotyczące odbywania kary pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztowania.
- Zabrzański Areszt Śledczy to miejsce kultowe, znane z wielu filmów i seriali. Czas zobaczyć go na własne oczy!
- Termin: 2.07.2023
- Godzina startu:
- 10:00
- 12:00
- 14:00
- Trasa:
- Wartownia, sala widzeń, pola spacerowe, pas ochronny, warsztat, kuchnia więzienna, oddziały penitencjarne, świetlice, cele mieszkalne, biblioteka, kaplica.
- Miejsce startu: Brama wejściowa do Aresztu przy ul. Sądowej 1.
- Przewodnik: Arkadiusz Bieras – przewodnik, były pracownik aresztu.
- Rezerwacja: PULA MIEJSC WYCZERPANA
Rezerwacje i transport
Łącznie na program Kierunku GZM złożą się 133 mikrowyprawy i jedno wydarzenie specjalne.
Wszystkie wydarzenia dla ich uczestników są bezpłatne. Na wiele z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Kierunek GZM to także bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, ze strony internetowej święta wystarczy pobrać specjalny kupon.
Szczegółowy program, informacje o dokładnych lokalizacjach, transporcie i rejestracji znajdują się na stronie www.kierunekgzm.pl